Aktualizacja: 08.12.2024 23:54 Publikacja: 22.03.2022 14:06
W Stanach Zjednoczonych podjęto działania mające na celu przyspieszenie poszukiwań następcy przeszło czterdziestoletniego zestawu przeciwlotniczego Stinger.
Foto: US Marine Corps/Lance Cpl. Colton Brownlee
Sprawa dotyczy przyspieszenia zakupu następcy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Stinger.
Zaniepokojenie amerykańskich parlamentarzystów ma wynikać z faktu wysłania Siłom Zbrojnym Ukrainy dużych ilości zestawów Stinger. Dotychczas Stany Zjednoczone dostarczyły ich (lub zamierzają przekazać) na Ukrainę co najmniej 1400. Efektem, obok niewątpliwego wzmocnienia obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Ukrainy (oczywiście tylko w dolnej warstwie OPL i mając na uwadze, że Stinger to sprzęt dziś przestarzały oraz doskonale znany przeciwnikowi), ma być poważne zubożenie stanów magazynowych Sił Zbrojnych Stanach Zjednoczonych. Remedium miałoby być pozyskanie stosunkowo niedrogiego, możliwego do eksportu do państw sprzymierzonych i dostępnego w ciągu zaledwie 36 miesięcy przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego. Nowe zestawy powinny jak najszybciej trafić do uzbrojenia US Army i US Marine Corps.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Zmiany w programie Czyste Powietrze są konieczne
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Prezydent-elekt Donald Trump zasugerował w wywiadzie dla NBC News, że za jego prezydentury Ukraina może otrzymać mniej pomocy.
Prezydent Joe Biden ogłosił w niedzielę, że siły zbrojne Stanów Zjednoczonych przeprowadziły ataki powietrzne w Syrii, aby powstrzymać Państwo Islamskie przed ponownym umocnieniem się po upadku rządu prezydenta Baszara Asada.
Prezydent Ukrainy „chciałby zawrzeć umowę” i „zatrzymać szaleństwo” - napisał prezydent-elekt USA Donald Trump. "Przymykanie oczu na okupację nie jest opcją" - odpowiada mu Wołdymyr Zełenski.
Kilka tysięcy żołnierzy Kremla nie zapobiegło upadkowi sojuszniczej rodziny Asadów. Teraz Moskwa ma ogromny kłopot z prowadzeniem interwencji w Afryce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas