Alsace (D 656) to jedna z pary fregat (drugą jest Lorraine D 657) typu FREMM DA (Frégate Européenne Multimissions de Défense Aérienne, pol. europejska fregata wielozadaniowa obrony powietrznej).

Wariant Défense Aérienne od pozostałych francuskich FREMM-ów wyróżnia się kilkoma modyfikacjami. Chodzi m.in. o: zwiększenie mocy i zastosowanie większej liczby modułów nadawczych w wielofunkcyjnej stacji radiolokacyjnej Thales Herakles, uaktualnienie oprogramowania systemu zarządzania walką Naval Group SETIS, dodanie trzech konsol wielofunkcyjnych w bojowym centrum informacyjnym do obsługi systemu walki, czy poszerzony zestaw środków łączności. Skorygowano też kształt masztu na śródokręciu, aby miał jak najmniejszy negatywny wpływ na działanie Heraklesa. Ponadto podwojono liczbę zabieranych pocisków przeciwlotniczych MBDA Aster-15 i Aster-30 – do 32 sztuk. Korzystając z doświadczenia zdobytego w produkcji i rozwoju już dostarczonych FREMM-ów, obejmuje ona również ewolucję zdolności w odpowiedzi na szybkie zmiany w nowych kluczowych technologiach (łączności, cyberobrony itp.). Zachowano przy tym inne możliwości bojowe FREMM-ów w wersji bazowej, optymalizowanej do walki podwodnej.

Czytaj więcej

Europejskie fregaty dla US Navy

Stępkę Alsace położono w lutym 2018 r. w stoczni Naval Group w Lorient, wodowanie odbyło się 18 kwietnia 2019 r., a w październiku 2020 r. okręt pierwszy raz wyszedł w morze na próby. Generalna Dyrekcja ds. Uzbrojenia DGA (Direction générale de l'armement) odebrała fregatę Alsace od producenta 16 kwietnia tego roku. Naval Group ma do zdania jeszcze jedną fregatę tego typu, po czym program zostanie zakończony.

Dwa FREMM-y DA, wraz z parą starszych fregat przeciwlotniczych typu Horizon, których modernizacja jest właśnie przygotowywana, będą zapewniały strefową obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową najważniejszych jednostek floty: lotniskowca atomowego Charles de Gaulle i śmigłowcowców typu Mistral oraz grup okrętowych wokół nich skoncentrowanych.