Aktualizacja: 16.03.2025 23:45 Publikacja: 19.11.2021 16:24
Brytyjczycy stracili w wypadku pierwszy samolot F-35B Lightning II.
Foto: Royal Navy/Crown Copyright
Samolot należał do 617. dywizjonu RAF i stacjonował na pokładzie lotniskowca HMS Queen Elizabeth, który powracał do macierzystej bazy z pierwszego rejsu operacyjnego. Na razie brak informacji o przyczynach wypadku – mają one zostać ustalone przez specjalnie powołaną do tego komisję, która już rozpoczęła swoje prace. Brytyjski resort obrony nie poinformował o wstrzymaniu lotów swoich F-35B.
Jest to pierwszy utracony przez Wielką Brytanię samolot tego typu. Dotychczas w historii programu utracono cztery F-35B – trzy z nich należały do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, a jeden Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony. Dodatkowo dwa inne egzemplarze US Marine Corps odniosły poważne uszkodzenia. W październiku Brytyjczycy świętowali przekroczenie nalotu 10 000 godzin przez swoją flotę maszyn tego typu.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Czy Polska powinna uczestniczyć w NATO-wskim programie nuclear sharing (NS)? Opinie z pewnością są podzielone. Inną sprawą jest apel o przekazanie Polsce broni jądrowej wyrażony przez Andrzeja Dudę na łamach „Financial Times”. Moim zdaniem bez wyczucia i w fatalnym momencie.
Europa i Stany Zjednoczone powinny ostatecznie znormalizować stosunki z Rosją, gdy tylko zakończą się walki na Ukrainie - powiedział w wywiadzie dla Bloomberga sekretarz generalny NATO Mark Rutte.
Tak długo, jak naczelną siłą kształtującą stosunki międzynarodowe były wartości i prawo międzynarodowe, Europa była filarem Zachodu. Kiedy na scenę weszła naga siła, Europa okazała się zbędna.
Wiceprezydent USA J.D. Vance skomentował w rozmowie z Fox News wypowiedź Andrzeja Dudy, który na łamach „Financial Times” mówił, że chciałby rozmieszczenia w Polsce amerykańskiej broni atomowej.
Prezydent Donald Trump wyraził przekonanie, że Stany Zjednoczone zaanektują Grenlandię.
- Jak pan prezydent przez 10 lat się nie przyzwyczaił, że politykę zagraniczną prowadzi rząd, to już się pewnie nie przyzwyczai - tak szef MSZ Radosław Sikorski odpowiedział na pytanie o wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy dla dziennika „Financial Times”.
Muszą powściągnąć emocje, muszą być bardziej pozbierani liderzy opozycji, głównie PiS, bo mogą narobić szkód - mówił na konferencji prasowej premier Donald Tusk.
Rosja miała przekazać USA listę swoich żądań, które muszą zostać spełnione, by na Ukrainie zapanował pokój - poinformował Reuters. Nie wiadomo jakie to warunki, wiadomo jednak, że obejmują one szeroki zakres spraw i są zbliżone do warunków przedstawianych już wcześniej Ukrainie, USA i europejskim członkom NATO.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas