Po wyzwoleniu wysp przez Brytyjczyków w czerwcu 1982 r. część ich terenu była zamknięta dla społeczeństwa w obawie przed możliwością odniesienia obrażeń lub poniesienia śmierci.
Jak podają media brytyjskie, po zakończeniu konfliktu w 1982 r., na wyspach zostało około 24 tys. min i innych ładunków wybuchowych. Część z nich brytyjscy saperzy unieszkodliwili jeszcze w latach 80. Operację przerwano, ze względu na koszty, w latach 90. Część nieoczyszczonych terenów zamknięto wówczas zamknięta dla ludności cywilnej.
Czytaj także: Wielka Brytania tworzy cyberarmię
Prace zespołów saperskich związane wznowiono ponownie w 2009 r. Według ówczesnych prognoz, prace miały potrwać do 2023 r. Udało się to jednak zrealizować wcześniej i dziś całe terytorium Wielkiej Brytanii jest obszarem spełnienia postanowień zakazującym użycia min przeciwpiechotnych.
Proces budowy pól minowych na Falklandach rozpoczął się w kwietniu 1982 r., kiedy siły argentyńskie zajęły wyspy. Miały one ograniczyć możliwość poruszania się sił brytyjskich, które skierowały się na południe w celu odzyskania utraconego terytorium. Ostatecznie działania wojenne zakończyły się 14 czerwca 1982 r. kapitulacją Argentyny.