Lockheed Martin pierwszy zakontraktuje offset za patrioty

Fot./materiały prasowe

Lockheed pomoże urządzić w Polsce laboratorium do badań pocisków rakietowych. Spółka umożliwi także przygotowanie warunków do produkcji komponentów rakiet  oraz serwisu w okresie eksploatacji superpocisków PAC -3 MSE.

Ministerstwo Obrony Narodowe uzgodniło z amerykańskim gigantem zbrojeniowym warunki  współpracy przemysłowej. Mowa o zobowiązaniach kompensacyjnych towarzyszącym zamówieniom w ramach przeciwrakietowego programu „Wisła”. Efektem przemysłowego porozumienia pomiędzy Lockheed Martin i konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej będzie podpisanie 26 marca pakietu umów offsetowych. Umowy obejmą wszystkie 15 zobowiązań, jakie rok temu przyjął na siebie potentat zbrojeniowy z USA.

Zobowiązania Lockheed Martin w ramach programu Wisła

Lockheed Martin zadeklarował, w ramach umowy ramowej, że wykonanie 15 zobowiązań offsetowych zajmie mu 10 lat. Szykowane umowy mają już charakter szczegółowy i adresowane są bezpośrednio do spółek produkcyjnych. Partnerem amerykańskiego giganta będą wyspecjalizowane spółki państwowej grupy PGZ. Mowa m.in. o podwarszawskich Wojskowych Zakładach Elektronicznych, Wojskowyc Zakładach Uzbrojenia z Grudziądza, czy Wojskowych Zakładach Lotniczych nr.1 i nr. 2.

PGZ nie ujawnia, gdzie ulokowane będzie pierwsze autoryzowane przez Lockheed Martin rakietowe laboratorium. Wiadomo, iż jego zadaniem będą badania symulacyjne amerykańskich pocisków PAC-3 MSE. Rakiety będą stanowiły główne oręże do niszczenia wrogich rakiet polskich wyrzutni Patriot.

MON potwierdza, że offsetowa współpraca z Lockheed Martin przewiduje produkcję i serwisowanie elementów wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3 MSE oraz produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE. Umowy zakładają także rozbudowę w bydgoskich WZL zdolności związanych z utrzymaniem samolotów F-16. Wartość umowy offsetowej dotyczy na razie tylko I etapu realizacji programu „Wisła” i sięga 724,8 mln zł.

Po Lockheed Martin czas na Raytheon

Na uzgodnienie umów kompensacyjnych czeka jeszcze kolejny partner PGZ, główny producent i integrator systemu Patriot, amerykański Raytheon.

Wartość kompensacyjnych projektów i wsparcia technologicznego związanych z dostawą systemów Patriot wyceniono w sumie na prawie 950 mln zł.

Umowa offsetowa z Raytheon Company, związana z pierwszą fazą „Wisły”, zawiera 31 zobowiązań offsetowych na okres 10 lat. Zgodnie z deklaracjami sprzed roku, porozumienia pozwolą uzyskać zdolności w zakresie dowodzenia i kierowania w oparciu o moduł dowodzenia IBCS. Pozwolą także na produkcję, serwisowanie wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych. Porozumienia z Raytheon umożliwią ponadto utworzenie Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu „Wisła”.

Umowa zakłada również pozyskanie zdolności produkcji i serwisowania 30 mm armat Bushmaster. Wartość zobowiązań offsetowych Raytheona oszacowano przed rokiem na 224 mln zł.

Współpraca biznesowa

Nie wszystkie biznesowe przedsięwzięcia, związane z amerykańsko–polską kooperacją przemysłową, wynikają wprost ze zobowiązań offsetowych związanych z zamówieniem zestawów Patriot. Planowane kontrakty o charakterze kompensacyjnym dotyczą niemal wyłącznie udostępnienia przez amerykańskie koncerny know-how, licencji i chronionych prawami autorskimi rozwiązań technologicznych. Polscy wojskowi zyskają niezbędne umiejętności i zdolności produkcyjne umożliwiające naprawianie, serwisowanie i modernizowanie rakietowego oręża. To oznacza przekazanie kompetencji do utrzymywanie zestawów Patriot w sprawności i gotowości bojowej.

Jak informuje PGZ równolegle uzgadniane są także umowy kooperacyjne wynikające z zapowiedzi konkretnych zamówień, które strona amerykańska złoży w polskim przemyśle w ramach polsko – amerykańskiego kontraktu międzyrządowego. Aktualna zatem jest zadeklarowana przez amerykański przemysł obietnica alokacji 50 proc. wartości całego zamówienia dotyczącego programu „Wisła” w polskim przemyśle obronnym.

– W żadnym wypadku nie należy mylić tych przedsięwzięć z realizacją zobowiązań offsetowych – zastrzega PGZ.

Mowa o produkcyjnych zleceniach wykonywanych na biznesowych zasadach. W tej formule w krajowych spółkach tworzących Konsorcjum „Wisła” powstaną m.in. ważne komponenty systemu np. wszystkie wyrzutnie rakietowe dla polskich patriotów.

14 spółek do „Wisły”

Polska Grupa Zbrojeniowa przypomina, że konsorcjum PGZ-Wisła – odpowiadające za realizację programu „Wisła” po stronie PGZ – składa się z czternastu podmiotów: PGZ (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola, MESKO, PIT-Radwar, Wojskowych Zakładów Elektronicznych, Jelcz, Autosan, Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej, Wojskowych Zakładów Uzbrojenia, Zakładów Mechanicznych Tarnów, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2, PCO oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1.

Ponadto niektóre z pozostałych spółek z grupy PGZ wezmą udział w programie „Wisła” jako poddostawcy.

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wieloletnia umowa na Carl-Gustafy M4

Koncern Saab podpisał umowę ze szwedzką Agencja ds. Zamówień Obronnych (FMV, Försvarets Materielverk) dotyczącej ...

Saperzy z żandarmerii dostaną nowy sprzęt

Oddział Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej podpisała umowy na dostawy samochodów do przewozu ładunków wybuchowych wyposażony ...

Tomahawki wracają do wszystkich rodzajów sił zbrojnych

Amerykanie przeprowadzili próbę pocisku manewrującego Tomahawk, który odpalono z wyrzutni naziemnej. To bezsprzeczny pokaz ...