Apache, Chinooki i F-15. Długa lista amerykańskich zakupów

Wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda wymienił amerykańskie konstrukcje, jakich zakup jest obecnie rozważany przez MON. Deklaracja padła podczas uroczystości otwarcia w Warszawie centrum inżynieryjnego firmy Boeing.

Publikacja: 04.06.2024 09:04

Śmigłowiec Chinook

Śmigłowiec Chinook

Foto: US DoD

- Jako Wojsko Polskie sięgamy po najnowsze technologie. Między innymi te, które przekazuje Boeing — stwierdził wiceminister obrony Paweł Bejda.

A Boeing ma co przekazywać. Na pierwszym miejscu należy wymienić śmigłowce Apache, a dokładnie Boeing AH-64E Apache Guardian, bo to właśnie zakup tych konkretnych maszyn negocjuje obecnie Polska.

AH-64E Apache Guardian dla Polski

Przypomnijmy. W połowie 2022 r. Ministerstwo Obrony Narodowej przesłało do Stanów Zjednoczonych zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 96 śmigłowców AH-64E Apache Guardian. W niecały rok później, 21 sierpnia 2023 roku, Departament Stanu USA poinformował, że polski wniosek został zaakceptowany.

AH-64E Apache Guardian

AH-64E Apache Guardian

US Army

Warto tutaj podkreślić, że prawie rok oczekiwania na odpowiedź to dosyć długo. Zwykle od zapytania do wydania decyzji trzeba czekać od kilku miesięcy do pół roku. Dłuższy czas oczekiwania doskonale pokazuje, jak duże jest potencjalne polskie zamówienie. Wystarczy spojrzeć na listę zamawianego sprzętu. Z opublikowanych informacji wynikało, że polskie zapytanie dotyczy 96 śmigłowców AH-64E Apache Guardian wraz z 210 silnikami turbowałowymi T700-GE 701D — 192 w śmigłowcach + 18 zapasowych. Polskie Apache mają także otrzymać bogaty zestaw wyposażenia. W zapytaniu wymieniono m.in. optoelektroniczne systemy obserwacyjno-celownicze AN/ASQ-170 oraz AN/AAR-11 M-TADS/PNVS, radary kierowania ogniem AN/APG-78 Longbow FC, systemy ostrzegania przed opromieniowaniem przez radar AN/APR-48B MRFI czy ostrzegania przed odpaleniem pocisków przeciwlotniczych AN/AARC-57 CMWS.

Kontrakt na śmigłowce AH-64E Apache Guardian zawierać ma także zamówienie na zapas amunicji. I tak wraz ze śmigłowcami trwają rozmowy ws. zakupu 1844 przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-114R2 Hellfire wraz z 96 pociskami szkolnymi M36E8 Hellfire, 460 pocisków kierowanych AGM-179A JAG czy 508 pocisków „powietrze-powietrze” RTX AIM-92K Stinger Block I.

Czytaj więcej

Marek Kutarba: Czy Polska na pewno kupiła w USA 96 śmigłowców AH-64E Apache Guardian?

Całość wyceniona została na maksymalną kwotę 12 mld dol., czyli około 50 mld zł. Została, gdyż wraz z wydaniem zgody rozpoczęły się dalsze negocjacje, które trwają do dzisiaj i ciężko dzisiaj spekulować, kiedy zostanie ostatecznie podpisana. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami MON ma to nastąpić „w najbliższej przyszłości”. Taką deklarację złożył w ubiegłym miesiącu w sejmie wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiając informację o stanie bezpieczeństwa państwa.

F-15 dla Polski

Śmigłowce Boeing AH-64E Apache Guardian to nie jedyna konstrukcja, o której wspomniał Paweł Bejda podczas wystąpienia na uroczystości otwarcia w Warszawie centrum inżynieryjnego firmy Boeing. Znacznie ciekawsza deklaracja dotyczy samolotów bojowych F-15 oraz ciężkich śmigłowców transportowych Chinook.

Samolot uderzeniowy F-15

Samolot uderzeniowy F-15

USAF

- Rozmawiamy również o platformie F-15, o Chinookach jako śmigłowcach transportowych, które też są potrzebne polskiej armii — powiedział Bejda.

Powyższa deklaracja nie budzi może wielkiego zaskoczenia, ale na pewno, jest mocnym sygnałem ze strony MON. Tak samoloty F-15, jak i śmigłowce Chinook regularnie co jakiś czas pojawiają się w różnych deklaracjach ze strony decydentów. W żadnym z powyższych przypadków nie przerodziły się one jednak w czyny.

I tak samolot F-15 wymieniany jest jako jedna z propozycji na przyszły polski samolot przewagi powietrznej. Pierwsze informacje na temat potencjalnego zakupu pojawiły się w ubiegłym roku. Informowano wtedy, że MON planuje zakup 32 nowych samolotów. Od razu też sprecyzowano, że mowa o samolotach przewagi powietrznej. To oznacza, że MON planuje zakup dużej dwusilnikowej maszyny, bo właśnie takie, posiadające odpowiednią moc i pułap działania, najlepiej spełniają się w tego typu misjach.

Czytaj więcej

Jeszcze dwie eskadry. Eurofigter w ofercie dla Polski

Wymieniono wtedy listę potencjalnych kandydatów, którą właściwie można sprowadzić do dwóch konstrukcji. Pierwsza to samolot Eurofighter Typhoon, propozycja europejskiego konsorcjum Eurofighter. Druga to wspomniany właśnie przez wiceministra Bejdę samolot F-15, a dokładnie Boeing F-15EX Eagle II, bo sprzedaż tego właśnie samolotu oferuje Boeing.

Która oferta zostanie ostatecznie, jeśli w ogóle, wybrana? Na to przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Chinooki dla Polski

Trochę inaczej sprawa prezentuje się w przypadku śmigłowców Chinook. Wprawdzie o przymiarkach do zakupu tych śmigłowców także już słyszeliśmy to jednak tutaj lista potencjalnych kandydatów jest znacznie krótsza. Jest CH-47 Chinook i właściwie tyle.

Ciężkie śmigłowce transportowe Boeing CH-47F Chinook lotnictwa amerykańskich wojsk lądowych.

Ciężkie śmigłowce transportowe Boeing CH-47F Chinook lotnictwa amerykańskich wojsk lądowych.

US Army

To dlatego, że jest to konstrukcja jedyna w swoim rodzaju i pod względem np. rozmiarów nie ma na rynku konkurentów. Pierwsze spekulacje, na temat potencjalnego zakupu, pojawiły się dwa lata temu. Na reakcję Boeinga nie trzeba było długo czekać. Doskonałym na to dowodem jest fakt, że śmigłowiec CH-47 Chinook stał się stałym bywalcem na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, jaki odbywa się co roku we wrześniu w Kielcach.

Czytaj więcej

Niemcy składają zamówienie na śmigłowce CH-47F Chinook

Trzeba jednak podkreślić, że potencjalny zakup CH-47 Chinook pozostaje w kwestii spekulacji oraz, jak stwierdził wiceminister Bejda, „rozmów”. Jeśli jednak dojdzie do podpisania kontraktu, to amerykański Chinook uzupełni stale rosnącą listę „śmigieł”, które już dostarczono lub na które obecnie czeka tak Wojsko Polskie, jak i Marynarka Wojenna. Mowa tutaj o śmigłowcach produkcji Leonardo Helicopters - AW149 oraz AW101 oraz Lockheed Martin S70i Black Hawk.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Pierwsze koreańskie lekkie myśliwce z szachownicami