- Byliśmy świadkami historycznego wydarzenia, dlatego że dotychczas w inny sposób działał system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, w sposób z poprzedniej epoki. Sprzęt postsowiecki, a więc inne zupełnie metody działania. Kiedy podczas briefingu pytałem dowódców Wojska Polskiego o porównanie tych zestawów, które przed chwilą zostały po raz pierwszy wykorzystane w strzelaniu, a więc iLauncher, zestawów z Małej Narwi z zestawami Kubów czy Mew, panowie zgodnie powiedzieli, że nie ma takiej skali, która by służyła porównaniu. To, co było dotychczas, było zupełnie inną, starą epoką - powiedział Błaszczak.

- To czego świadkiem byliśmy przed chwilą to jest nowoczesna broń, to jest skuteczna broń. Jak widzieliśmy wszystkie trzy cele zostały osiągnięte. Wojsko Polskie posiada odpowiednią, skuteczną broń, żeby chronić polskiego nieba przed tego rodzaju zagrożeniami - wskazywał.

- Już bardzo szybko – nawet przed końcem tego miesiąca – żołnierze, którzy właśnie dziś prezentowali swoje umiejętności rozpoczną dyżury obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej Polski wykorzystując ten nowoczesny sprzęt. Myślę, że osiągnęliśmy rozwiązanie rekordowe jeśli chodzi o czas, w którym doszliśmy do tych umiejętności - podkreślał wicepremier.

Zasadniczym zadaniem systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu „Mała Narew" jest zapewnienie osłony wojskom i obiektom w obszarze prowadzonych działań, a także uzupełnienie systemu ognia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu „WISŁA" na małych wysokościach funkcjonujących w ramach narodowego i sojuszniczego systemu obrony powietrznej.

Projekt „Mała Narew" jest ważnym elementem budowanego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. To nowoczesne systemy rakietowe zdolne zwalczać jednocześnie liczne zagrożenia z powietrza. Zakłada budowę zdolności rakietowych krótkiego zasięgu w oparciu o istniejące w Siłach Zbrojnych RP elementy, takie jak stacje radiolokacyjne, urządzenia kierowania uzbrojeniem, wyrzutnie, samochody transportowo-załadowcze oraz rakiety produkcji brytyjskiej - pociski rodziny CAMM.