Pistoletowa wielka zmiana w armii. VIS 100 za Makarowa

Najnowsze wprowadzane do armii już od 2019 roku pistolety samopowtarzalne VIS 100 z Fabryki Broni Radom nieodwołalnie zastąpią w roli broni osobistej w Siłach Zbrojnych RP przestarzałe makarowy kal. 9 mm rosyjskiej konstrukcji.

Publikacja: 24.05.2023 14:19

Pistoletowa wielka zmiana w armii. VIS 100 za Makarowa

Foto: materiały prasowe

W końcu zeszłego tygodnia Agencja Uzbrojenia i radomski Łucznik zawarły umowę o wartości ponad 160 mln zł na dostawę kolejnych 28 tys. pistoletów VIS 100 dla przedstawicieli wojskowej kadry. Równocześnie MON zatwierdziło kontrakt na ok. 200 karabinków reprezentacyjnych MSBS GROT o wartości ok. 2,6 mln złotych brutto.

Kolejne zamówienia w drodze

- Rodzima broń w rękach polskiego żołnierza to jedność. Jestem przekonany, że już niebawem będziemy mogli przekazać kolejne dobre wiadomości związane z wyrobami polskiego przemysłu obronnego, a w szczególności radomskiej Fabryki Broni, które trafią do Sił Zbrojnych RP –zapowiedział po podpisaniu umów gen. dr Artur Kuptel, Szef Agencji Uzbrojenia.

materiały prasowe

Kontrakt na zakup pistoletów VIS 100 9x19 mm zostanie zrealizowany do 30 listopada 2026 r. Będzie to już kolejna dostawa tych konstrukcji do armii. Po raz pierwszy nowe visy trafiły do żołnierzy w 2019 r. w ramach ujednolicania uzbrojenia indywidualnego w Silach Zbrojnych RP. VIS 100 został de facto następcą przestarzałego pistoletu wojskowego kalibru 9 mm Makarowa.

Ergonomia prawie przedwojenna

- Pistolety VIS 100 to konstrukcja znana już polskiej armii i podobnie jak karabinki z rodziny MSBS GROT, bardzo dobrze oceniana przez żołnierzy. Użytkownicy pistoletu VIS 100 podkreślają, że jest to broń ergonomiczna, wygodna w obsłudze, która pozwala na szybkie i precyzyjne oddanie strzału –z achwala Seweryn Figurski, członek zarządu „Łucznika".

Druga z podpisanych 19 maja umów na reprezentacyjne karabiny MSBS GROT 5,56R będzie realizowana do 29.09.2023 r. Te rodzaj MSBS najwcześniej trafił do armii - w 2016 r. Otrzymały je wybrane jednostki, zastępując wiekowe karabinki wz. 1945 SKS.

- Cieszymy się, że Fabryka Broni, poprzez swoje konstrukcje, będzie częścią wspaniałej tradycji związanej z polską wojskowością – mówi dr Wojciech Arndt, prezes „Łucznika".

Visy z tłumikiem

Pistolet samopowtarzalny VIS 100 Kal. 9 x 19 mm działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, zamek ryglowany jest przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej (system Browninga). Pistolet dostosowany jest do użytkowania przez strzelców prawo- i leworęcznych. Posiada ergonomiczny chwyt z możliwością dopasowania jego wielkości do ręki użytkownika poprzez zastosowanie wymiennych nakładek w dwóch rozmiarach.

Szkielet broni wykonany jest z lekkiego i wytrzymałego stopu aluminium. Broń wyposażona została w szynę NATO Rail zgodną ze standardem STANAG 4694, przeznaczoną do mocowania laserowego wskaźnika celu lub oświetlenia taktycznego, co zwiększa funkcjonalność pistoletu. VIS 100 odznacza się małą masą, niewielkimi wymiarami, zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa - jest też konstrukcją „przyjazną" dla użytkownika Standardowe przyrządy celownicze wyposażone są w trytowe źródła światła pozwalając na precyzyjne strzelanie zarówno w dzień jak i w nocy. Pistolet przy zastosowaniu lufy w specjalnym wykonaniu o długości 123 mm umożliwia użytkowanie tłumików dźwięku. Pistolet zasilany jest z dwurzędowych magazynków o pojemności 15 naboi.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego