Ogień piekielny z USA. Pociski Hellfire uzbroją polskie śmigłowce

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce wartych ok. 150 mln dol. 800 kierowanych rakiet przeciwpancernych Hellfire. Będzie to oręż zakontraktowanych przez Polskę śmigłowców bojowego wsparcia AW149 Leonardo.

Publikacja: 17.03.2023 12:33

Amerykański MQ-9 Reaper uzbrojony w pociski kierowane Hellfire.

Amerykański MQ-9 Reaper uzbrojony w pociski kierowane Hellfire.

Foto: U.S. Air Force/Senior Airman Cory D. Payne.

Zgodę waszyngtońskiej administracji na sprzedaż precyzyjnych rakiet do Polski powinien teraz zatwierdzić amerykański Kongres. Dopiero jego akceptacja otworzy drogę do negocjacji „linijka po linijce" szczegółów kontraktu w tym m.in. obniżenia ceny kontraktowanych pocisków.

AGM-114R2 Hellfire to jeden z nowszych wariantów naprowadzanych laserowo precyzyjnych przeciwpancernych pocisków powietrze – ziemia. Rakiety nazywane „ogniem piekielnym" produkowane przez konsorcjum zbrojeniowych gigantów USA Lockheed Martin, Rockwell International Corporation i Northrop Grumman, należą do najbardziej skutecznego oręża przeciwpancernego US Army. Imponują precyzją i wyjątkowym zasięgiem. Dziś pociski Hellfire to podstawowa broń legendarnych szturmowych przez śmigłowców AH-64 Apache i dronów rozpoznawczo uderzeniowych MQ-9 Reaper. Polska zamówiła zresztą w Ameryce oba te systemy.

Oczywisty wybór

To oczywiste, że zamówienie na kosztujące kilkadziesiąt tysięcy dolarów od sztuki pociski Hellfire ma związek z podpisanym latem zeszłego roku, ogromnym, wartym 8,3 mld zł kontraktem na 32 wojskowe śmigłowce AW149 Leonardo. MON zamawiając włoskie wiropłaty zapowiadał, że najnowsze śmigłowce wielozadaniowe Leonardo dla Sił Zbrojnych RP będą w pełni wyposażone i gotowe do działania na cyfrowym polu walki.

Szczegóły wyposażenia i uzbrojenia maszyn AW149 długo skrywała ścisła tajemnica, Eksperci spierali się zwłaszcza o to jaki oręż przeciwpancerny wybierze dla nowych współprodukowanych w PZL Świdnik najnowszych, uzbrojonych „wiatraków".

AW149

AW149

Foto: MON/Agencja Uzbrojenia

Jeśli współpraca wielozadaniowego śmigłowca z zaawansowanymi systemami bezzałogowymi jest na razie kwestią przyszłości to dziś najbardziej interesujące wydawało się przyszłe współdziałanie AW149 na polu walki np. z uderzeniowymi śmigłowcami AH-64 Apache zamówionymi także w zeszłym roku dla Sił Zbrojnych RP przez MON. Ścisła współpraca załóg obydwu typów maszyn podczas misji bojowych w niedługiej przyszłości będzie w polskiej armii koniecznością. Zdaniem Bartosza Głowackiego, eksperta lotniczego „Skrzydlatej Polski" to ta zależność zapewne skłoniła decydentów do wyboru amerykańskich pocisków Hellfire jako przeciwpancernego oręża dla polskich AW149.

– To nie rakiety Brimstone produkowane przez MBDA UK i przewidziane dla polskich niszczycieli czołgów Ottokar–Brzoza, ale rakiety Hellfire są standardową bronią amerykańskich Apaczy – argumentuje Głowacki.

- Wykorzystywanie uderzeniowych śmigłowców Boeinga z ich słynną pokładową stacją radiolokacyjną do kierowania ogniem rakiet Hellfire przenoszonych przez AW149 wydaje się w tej sytuacji naturalną oczywistością – dodaje ekspert.

AH-64E Apache Guardian

AH-64E Apache Guardian

Foto: US Army/Staff Sgt. Jennifer Reynolds

AW149 to średnie maszyny o masie startowej ponad 8,5 ton, zdolne do transportu kilkunastu żołnierzy desantu z bojowym wyposażeniem. MON informuje, że śmigłowce zgodnie życzeniem wojska, w zależności od wersji będą wyposażane m.in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony przed wrogim namierzeniem i ostrzałem rakietowym. Uzbrojenie, w zależności od wariantu wykorzystania śmigłowca, będzie instalowane w kabinie lub na punktach podwieszeń śmigłowca.

AW149 czyli wielozadaniowe wsparcie

Maszyny AW149 wg planów wojska będą w Siłach Zbrojnych wykorzystanie do przerzutu żołnierzy ale na polu walki mają być także wiropłatami ratownictwa w warunkach bojowych a nawet platformami transportowymi taktycznego przerzutu towarów i zaopatrzenia.

Choć do tej pory AW149 nie zaistniał na militarnym rynku jako rasowy śmigłowiec bojowego wsparcia i dopiero kontrakt w Polsce spowoduje powstanie wersji uzbrojonej tego wiropłatu, to znawcy są pewni że transformacja się powiedzie dzięki widocznym zaletom platformy. Leonardo AW149 jest konstrukcją nowej generacji, która nowoczesnością rozwiązań, awioniką i systemami obserwacji umożliwiającymi działanie w nocy i każdych warunkach pogodowych może rywalizować z europejską czy amerykańską konkurencją – twierdzą eksperci.

Śmigłowiec bojowy US Marines Bell AH-1Z Viper odpala pocisk kierowany AGM-114 Hellfire podczas ćwicz

Śmigłowiec bojowy US Marines Bell AH-1Z Viper odpala pocisk kierowany AGM-114 Hellfire podczas ćwiczeń na Okinawie.

Foto: US Marine Corps/MCIPAC Combat Camera Lance Cpl. Sean M. Evans.

zWłoski helikopter od początku był projektowany tak aby usprawnić naprawy i bieżący serwis. Błyskawiczną obsługę umożliwia łatwy dostęp do kluczowych mechanizmów i podzespołów napędu, przeglądy zaprogramowano według cywilnych standardów wydłużając przy tym – niekiedy wielokrotnie - okresy eksploatacji ważnych komponentów śmigłowca – zachwalają przedstawiciele Leonardo Helicopters.

Oczywiste wydaje się także wyposażenie nowych polskich wielozadaniowych wiropłatów w głowice optoelektroniczne zza Atlantyku konkretnie - urządzenia L3 firmy Wescam. Powód jest prosty. W zgodnej ocenie analityków to dziś jedno z najlepszych na świecie urządzeń do rozpoznania, obserwacji i kierowania rakietowym ogniem pokładowym nie tylko śmigłowców.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska