Pierwsze pociski PAC-3 MSE trafiły do Polski

Lockheed Martin dostarczył do Polski pierwszą partię pocisków PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability–3 Missile Segment Enhancement). To podstawowy antybalistyczny oręż zakupionego w USA systemu Patriot, który ma bronić polskiego nieba.

Publikacja: 09.03.2023 17:08

Pierwsze pociski PAC-3 MSE trafiły do Polski

Foto: materiały prasowe

Pociski PAC-3 MSE, wchodzące na wyposażenie polskiej tarczy przeciwrakietowej (program „Wisła"), wraz ze swoimi zaawansowanymi zdolnościami zwalczania celów bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill) będą odgrywać kluczową rolę w polskim wielowarstwowym systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - oświadczył przy okazji dostaw broni producent – amerykański o globalny gigant zbrojeniowy Lockheed Martin.

- PAC-3 MSE umożliwia Polsce ochronę przed szeregiem nowoczesnych środków napadu powietrznego — w tym taktycznymi pociskami balistycznymi, pociskami manewrującymi oraz samolotami — powiedziała Brenda Davidson, wiceprezeska ds. programu PAC-3 w Lockheed Martin Missiles and Fire Control.

- Jesteśmy gotowi do dalszego rozwoju naszego partnerstwa z Ministerstwem Obrony Narodowej i wspierania naszych klientów na całym świecie w byciu przygotowanym na ewoluujące zagrożenia – dodaje prezes Davidson.

Odpalenie pocisków PAC-3 MSE z wyrzutni M903 systemu Patriot.

Odpalenie pocisków PAC-3 MSE z wyrzutni M903 systemu Patriot.

US ArmyJason Cutshaw.

W 2018 r. rządy USA i Rzeczpospolitej Polskiej zawarły umowę obejmującą pozyskanie przez Polskę blisko 300 pocisków PAC-3 MSE i powiązanego sprzętu wsparcia w ramach I fazy programu „Wisła". Czternaście krajów, w tym Polska, wybrało PAC-3 CRI (Cost Reduction Initiative) i PAC-3 MSE dla zapewnienia sobie zdolności z zakresu obrony przeciwrakietowej – podkreśla Lockheed Martin.

Odpowiedź na iskandery

- PAC-3 MSE to najnowocześniejsze w swojej klasie rozwiązanie, będące jednym z filarów polskiego systemu „Wisła", najwyższego piętra krajowego, wielowarstwowego naziemnego systemu obrony powietrznej" – podkreśla Robert Orzyłowski, dyrektor Lockheed Martin na Polskę, Europę Środkową i Wschodnią.

W ramach tego programu jesteśmy zaangażowani zarówno w budowę potencjału odstraszania Sił Zbrojnych RP, jak i rozwijania krajowej bazy przemysłowej poprzez projekty offsetowe zapewnił dyr. Orzyłowski.

Kierowane rakiety PAC-3 MSE produkcji Lockheed Martin to antybalistyczna broń z najwyższej technologicznej półki, topowy pocisk przeciwlotniczy i przeciwrakietowy nie tylko w USA, ale także armiach sojuszniczych na Zachodzie.

Pocisk PAC-3 MSE.

Pocisk PAC-3 MSE.

Lockheed Martin

- Prawdopodobnie jest w stanie zwalczać rosyjskie iskandery – mówi Jerzy Gruszczyński ekspert militarny i redaktor naczelny fachowego pisma Lotnictwo Aviation International. Superpocisk PAC-3 MSE niszczy cel metodą bezpośredniego kinetycznego trafienia (hit to kill), a kierunek lotu koryguje za pomocą ponad stu sterowanych elektronicznie mikrosilników odrzutowych rozlokowanych w korpusie rakiety.

Efektor pod specjalnym nadzorem

Amerykanie skrupulatnie strzegą tajemnic swego precyzyjnego pocisku (wartego 5 -7 mln dol. za sztukę) i nikomu poza USA dotąd nie udostępnili jego technologii. Polska nie będzie tu żadnym wyjątkiem.

– Nawet testowe odpalenia PAC-3 MSE mogą mieć miejsce wyłącznie na obszarze USA – twierdzą eksperci.

Płk Michał Marciniak, pełnomocnik ministra obrony narodowej do pozyskania i wdrożenia do Sił Zbrojnych systemu „Wisła", po sfinalizowaniu transakcji na I fazę pozyskania Patriotów ujawnił, że kontrakt z Lockheed Martin przewiduje, iż przeglądy połączone z przedłużeniem certyfikacji dostarczonych Polsce efektorów PAC -3 MSE będą się odbywać w przyszłości co 10 lat w amerykańskich zakładach producenta.

- Kluczową sprawą będzie w przypadku tego typu pocisków sprawdzenie sprawności tzw. seekera, urządzenia umieszczonego w głowicy bojowej odpowiedzialnego za naprowadzanie rakiety na cel – mówił szef polskiej grupy negocjacyjnej.

Pocisk PAC-3 MSE.

Pocisk PAC-3 MSE.

materiały prasowe

Pocisk PAC-3 MSE, jest ulepszoną wersją sprawdzonego w boju „efektora" PAC-3 CRI. Wyposażony w dwuimpulsowy silnik rakietowy na paliwo stałe, ma zwiększony (do ok.100 km) zasięg i wydajność manewrową na dużych wysokościach. To pozwala zwalczać najbardziej groźne taktyczne rakiety balistyczne, pociski manewrujące i samoloty bojowe wroga.

Lockheed od dwóch dekad w Polsce

Lockheed Martin od ponad 20 lat wspiera polską obronność, przemysł oraz gospodarkę. Na przestrzeni ostatnich 10 lat firma zainwestowała w Polsce ok. 8 miliardów złotych (1,8 miliarda dolarów). Obecnie firma zapewnia w kraju 6700 miejsc pracy, z czego 1600 bezpośrednio w PZL Mielec, firmie należącej do Lockheed Martin, która jest głównym polskim eksporterem sprzętu obronnego.

Lockheed Martin otworzył swoje biuro w centrum Warszawy w 1996 roku i współpracuje z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej przy szerokim spektrum programów z zakresu obronności i bezpieczeństwa. Pocisk PAC-3 MSE jest kluczowym elementem budowanej przez Polskę obrony przeciwrakietowej, a ich wyjątkowe zalety zapewnią Siłom Zbrojnym RP brakujących możliwości obronnych.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego