Strzelania odbyły się w ramach pokazu wyszkolenia bojowego żołnierzy 1 Mazurskiej Brygady Artylerii, który odbył się w obecności ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz ministra obrony Korei Południowej Lee Jong-Supa.

Warto zauważyć, że koreańskie haubice nie były jedynym sprzętem, jaki został zaprezentowany. Obok K9 w pokazie wzięły także udział produkowane przez Hutę Stalowa Wola polskie armatohaubice 155 mm Krab oraz moździerze Rak, a także wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet.

Maciej Nędzyński/CO MON

- Jesteśmy w trakcie wzmacniania Wojska Polskiego we współpracy z Koreą Południową – powiedział po prezentacji Mariusz Błaszczak. – Dzisiejsze szkolenie to nasz wspólny sukces. To sukces, że w tak szybkim czasie nasza współpraca przynosi konkretne efekty. Sprzęt z Korei Południowej jest już na wyposażeniu Wojska Polskiego. Dziś pierwsze 12 armatohaubic K9 trafiło do Żelaznej Dywizji – mówił.

Koreańskie armatohaubice K9 to jeden z najnowszych nabytków Wojska Polskiego. W sierpniu ubiegłego roku zawarto umowę na dostawy łącznie 212 armatohaubic K9, które docelowo - spolonizowaniu – otrzymają oznaczenie K9PL. Wartość kontraktu wynosi 2,4 mld zł. Dostawy zaplanowano na lata 2022-2026.

Pierwsze 24 sztuki już zostały dostarczone. W 2023 r. planowana jest dostawa kolejnych 48 armatohaubic.