Polskie Abramsy mogą się spóźnić na pozycje

Polska wciąż nie dostała z Waszyngtonu odpowiedzi na wysłany 14 lipca br. Letter of Request (LOR), czyli zapytania ofertowego dotyczącego zakupu 250 amerykańskich czołgów Abrams dla polskiej armii.

Publikacja: 13.10.2021 16:06

Polskie Abramsy mogą się spóźnić na pozycje

Foto: General Dynamics

To rodzi obawy, że może być kłopot z realizacją zeszłotygodniowej obietnicy ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka o dostawie pierwszych pancerzy na wschodnią rubież RP już w 2022 r.

LOR  jest pierwszym krokiem rozpoczynającym mechanizm

Foreign Military Sales (FSM)  czyli formalną procedurę eksportu amerykańskiego uzbrojenia, uzgadnianą na  poziomie międzyrządowym. W tej fazie chodzi o  przygotowanie wstępnej oferty sprzedaży czołgów Abrams przez stronę amerykańską.  Przedłużający się brak odpowiedzi na polski wniosek dotyczący wartej ponad 23 mld zł, a więc jednej z największych planowanych inwestycji zbrojeniowych w historii naszej armii, nie jest dobrym sygnałem. 

Waszyngtońskie procedury i pieniądze

Na pytanie Radaru o możliwy scenariusz rozwoju wydarzeń w sprawie Abramsów MON odpowiada, że następstwem LOR  powinna być teraz formalna odpowiedź amerykańskich władz w postaci Letter of Offer and Acceptance (LOA) z urzędową ofertą sprzedaży czołgów, która została zbadana i zatwierdzona ,czyli przeszła pozytywnie procedurę notyfikacji w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Według ekspertów wszystkie etapy procedowania transakcji w ramach FMS mają swoje określone urzędowe ramy i terminy, a ich skrócenie czy pominięcie nie wchodzi w rachubę.

- Spodziewam się, że ostatecznych decyzji i wiążących propozycji można oczekiwać dopiero na przełomie roku - mówi Tomasz Dmitruk, analityk i specjalista  w sprawach finansowania zakupów wojskowych i militarnego eksportu.

Dmitruk dodaje, że wciąż wiele niejasności towarzyszy kwestii finansowania ogromnej  zbrojeniowej transakcji.

– Dopóki polscy parlamentarzyści nie zdecydują ostatecznie o zmianach w ustawie budżetowej na 2021 r. i o podziale tzw. nadwyżki budżetowej (ok. 70 mld zł) wciąż nie wiadomo czy znajdą się ekstra fundusze na pierwsze zaliczki i płatności za Abramsy – mówi ekspert.

Inni specjaliści zastanawiają się, czy rząd wykorzysta do regulowania kolejnych rachunków za przyszły pancerny kontrakt stulecia obligacje skarbowe. Jeszcze w lipcu rządowa koalicja wprowadziła do ustawy o Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych poprawkę o możliwości zasilania go skarbowymi papierami wartościowymi. 

Nowy czołg dla Żelaznej Dywizji

Służby prasowe MON, po ubiegłotygodniowej wizycie ministra Mariusza Błaszczaka w USA i rozmowach z szefem Pentagonu LIodem Austinem (było to pierwsze bezpośrednie spotkanie polskiego szefa MON z przedstawicielami nowej administracji prezydenta Joe Bidena) informowały, że pierwsze czołgi Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego w przyszłym roku. Jednak o konkretnych datach i szczegółach zakupu MON będzie informować dopiero „po ostatecznym zakończeniu rozmów ze stroną amerykańską”, zastrzega oficjalnie resort obrony.  

Szef MON potwierdził podczas wizyty w USA, że pierwsze abramsy mogą trafić do Polski już w przyszłym

Szef MON potwierdził podczas wizyty w USA, że pierwsze abramsy mogą trafić do Polski już w przyszłym roku

Fotorzepa/ Roman Bosiacki

Potężne amerykańskie czołgi, które MON zamawia właśnie w Waszyngtonie, mają trafić na wschodnią flankę NATO. Przede wszystkim do nowopowstałej, najmłodszej w armii, Żelaznej Dywizji. Kompleksowy zakup całego systemu, z pojazdami dowodzenia i technicznego wsparcia, a także z imponującym – jak twierdzi MON  - zapasem amunicji miałby kosztować 23,3 mld zł. 

Trzeci pancerz wojsk lądowych

Są jednak także związane z tą nieplanowaną wcześniej modernizacyjną inwestycją określone komplikacje. Eksperci zwracają uwagę, że zamierzamy wprowadzić do służby już trzeci typ  podstawowego pancerza w Wojskach Lądowych RP, któremu trzeba zapewnić sprawny serwis i techniczne wsparcie.

Nieoczekiwanie problemy mogą pojawić się z transportem Abramsów do miejsc dyslokacji, a potem na rutynowe ćwiczenia. To kolos ważący blisko 70 ton, wymagający odpowiedniej infrastruktury drogowej  i solidnych mostów. Stacjonujący w naszym regionie Amerykanie musieli już radzić sobie z takimi  ograniczeniami. Koszty utrzymania amerykańskich pancerzy nie są standardowe. Czołg zużywa kilkakrotnie więcej paliwa niż eksploatowany w polskiej armii Leopard.

Fot./PGZ

„Chcesz pokoju – gotuj wojnę” – cytował klasyków wojennej strategii obecny w jednostce pancernej w podwarszawskiej Wesołej w lipcu tego roku - w dniu ogłoszenia planów pozyskania Abramsów - wicepremier Jarosław Kaczyński. Szef komitetu ds. bezpieczeństwa narodowego podkreślał, że ze względu na zagrożenie ze Wschodu rząd przygotowuje rozwiązania, które wzmocnią i to bardzo szybko siły zbrojne. Zakup Abramsów jest tego wyrazem.

- Pozyskanie nowoczesnego wyposażenie - nie tylko czołgów - zostanie sfinansowane w ramach specjalnego programu, który nie uszczupli wydatków na już zakontraktowane przez MON dostawy sprzętu. Np. supermyśliwców F-35, czy systemów antyrakietowych Patriot – uspokajał Kaczyński.

To rodzi obawy, że może być kłopot z realizacją zeszłotygodniowej obietnicy ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka o dostawie pierwszych pancerzy na wschodnią rubież RP już w 2022 r.

LOR  jest pierwszym krokiem rozpoczynającym mechanizm

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nato
M1 Abrams – nie taki piękny, jak go malują
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Modernizacja Sił Zbrojnych
Minister Błaszczak z wizytą w USA. Pierwsze Abramsy za rok
Modernizacja Sił Zbrojnych
MON odpowiada na pytania w sprawie zakupu Abramsów
Przemysł Obronny
MSPO 2021. Pancerny Abrams w kieleckim salonie
Modernizacja Sił Zbrojnych
Polska kupuje czołgi M1A2 ABRAMS SEPv3