Amerykańskie technologie coraz bliżej. Uzgodniono offset za Patrioty.

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowy wykonawcze do zobowiązań offsetowych z amerykańskim potentatem zbrojeniowym Raytheon Missiles & Defense (RMD) i umowy licencyjne z Northrop Grumman (NG), producentem systemu dowodzenia IBCS.

Publikacja: 19.08.2021 12:39

System przeciwrakietowy średniego zasięgu Patriot zamówiony w ramach Programu Wisła. Fotorzepa/Krzys

System przeciwrakietowy średniego zasięgu Patriot zamówiony w ramach Programu Wisła. Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski

Foto: System przeciwrakietowy średniego zasięgu Patriot zamówiony w ramach Programu Wisła. Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski

Integrated Air and Missile Defense Battle Command System (IBCS), opracowany we współpracy z US Army i testowany właśnie na rakietowych poligonach w USA, jest kluczowym elementem przeciwrakietowego systemu średniego zasięgu „Wisła”. W przyszłości ma bronić strategiczne obiekty RP przed atakiem z powietrza.

Sztuka osiągania wzajemnych korzyści

Umowy obejmują 11 zobowiązań offsetowych i dotyczą przede wszystkim przekazania amerykańskich technologii i kompetencji związanych bezpośrednio z realizacją I fazy budowy tarczy powietrznej „Wisła”. Jednego z największych (wartego ok. 4,7 mld dol.) przedsięwzięcia modernizacyjnego w polskiej armii.

Uzgodnione w wieloletnich negocjacjach umowy powinny zapewnić PGZ m.in. pomoc techniczną i szkoleniową niezbędną w poszerzeniu zdolności projektowych, inżynieryjnych i produkcyjnych w rodzimej zbrojeniówce.

Czytaj także: Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach

– Dzięki zaangażowaniu i współpracy stron z MON udało się nam się dokonać przełomu i zamknąć negocjacje dotyczące zobowiązań offsetowych z naszymi amerykańskimi partnerami, zapewniając przy tym obopólne korzyści. To także kolejny ważny krok na drodze do budowania silnych relacji pomiędzy krajowymi firmami służący rozwojowi potencjału Sił Zbrojnych RP – twierdzi Sebastian Chwałek, prezes PGZ.

Obiecująca współpraca przy IBCS

„Radar” pytał w PGZ, czy w trudnych, przedłużających się negocjacjach udało się polskiej stronie uzyskać ustępstwa w kluczowych sprawach dotyczących włączenia rodzimego przemysłu np. w produkcję istotnych elementów przeciwrakietowego systemu.

Dyrektor pionu komunikacji PGZ, Ilona Kachniarz, unikała szczegółów dwustronnych uzgodnień. Przyznała, że efektem trudnych polsko-amerykańskich negocjacji i wsparcia ze strony MON było wprowadzone do finalnych umów pewnych zmiany dotyczących ilości oraz zakresu zobowiązań zapewniających synergię z pakietem umów offsetowych z 2019 r. Celem było wpisanie przedsięwzięć  w aktualne potrzeby sił zbrojnych, ale też przyjęcie rozwiązań korzystnych również z ekonomicznego punktu widzenia przemysłu zbrojeniowego.

Czytaj także: IBCS zdaje egzamin z polowania na rakiety manewrujące

Zdaniem dyr. Kachniarz sukcesem polskich negocjatorów było bez wątpienia otwarcie drogi do współpracy przy integracji polskich rozwiązań. Zwłaszcza detektorów radarowych z amerykańskim, otwartym systemem dowodzenia IBCS.

– To korzyść długofalowa, bo dzięki temu będziemy mogli nie tylko integrować polskie systemy radiolokacyjne, m.in. BYSTRĘ, P18-PL, PET/PCL i inne obecnie opracowywane rozwiązania, ale także oferować je innym użytkownikom systemu IBCS – mówi Kachniarz.

– Pozyskana w ramach offsetu wiedza inżynieryjna i technologia, dotycząca IBCS, systemu Patriot, czy pocisków PAC-3 MSE, daje szanse na wejście w łańcuch dostaw zagranicznych kontrahentów dla naszych spółek – dodaje.

Cel – być w łańcuchu dostaw zbrojeniowych gigantów

– Oprócz wymienionych powyżej korzyści – czyli wiedzy dotyczącej integracji najnowocześniejszych systemów dowodzenia i zarządzania walką  – finalizacja negocjacji pokazuje, że jesteśmy pragmatykami, jeśli chodzi o relacje biznesowe. Potrafimy się dogadać i być elastyczni, jeżeli na stole znajdują się korzystne dla nas propozycje.

Czytaj także: Polski Transbit połączy IBCS i Patrioty

– Wszystkie zobowiązania offsetowe, które wynegocjowaliśmy, mają ekonomiczny sens. My na tym offsecie nie tracimy, oczywiście inwestujemy, ale i zyskujemy. I takie było nasze stanowisko od początku – zapewnia Ilona Kachniarz.

Ulgi i zadowolenia z formalnego zamknięcia wreszcie sprawy realizacji zobowiązań offsetowych nie kryją też amerykańscy partnerzy PGZ.

– Zaangażowanie Raytheona w celu dotrzymania naszych zobowiązań offsetowych wobec Polski było i jest niezmienne, a dzięki naszej regularnej współpracy z MON i PGZ udało się doprowadzić do korzystnego rozstrzygnięcia w postaci finalizacji umowy, która tworzy konkretne, znaczące perspektywy dla polskiego przemysłu. Dzięki zbudowanym już przez nas relacjom z polskimi dostawcami i tej umowie, możliwe będzie jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału i kompetencji polskiego przemysłu w celu zapewnienia sukcesu programu Wisła. Jesteśmy teraz gotowi, by szybko przejść do etapu wykonawczego – zapewniła Shawn Rantas, dyrektor programu Patriot dla Polski w Raytheonie.

Czytaj także: Z offsetem czy bez? Jak kupować uzbrojenie za oceanem

– Umowa z PGZ jest wyrazem starań firmy Northrop Grumman mających na celu zwiększanie suwerennego potencjału polskiego przemysłu w ramach programu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Zamierzamy ściśle współpracować z PGZ i innymi należącymi do konsorcjum licencjobiorcami objętymi programem offsetowym dla „Wisły”, dążąc do osiągnięcia przez Polskę celów wyznaczonych w jej programie modernizacji obrony powietrznej i przeciwrakietowej – deklaruje Christine Harbison, Wiceprezes i Dyrektor Generalna, Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman.

Zobowiązania offsetowe  Raytheon Missiles & Defense będą realizowane przy udziale 7 z 14 spółek wchodzących w skład Konsorcjum PGZ-WISŁA. Umowy licencyjne Northrop Grumman z PGZ są częścią całościowego programu offsetowego dla projektu, zarządzanego przez  RM&D.

Integrated Air and Missile Defense Battle Command System (IBCS), opracowany we współpracy z US Army i testowany właśnie na rakietowych poligonach w USA, jest kluczowym elementem przeciwrakietowego systemu średniego zasięgu „Wisła”. W przyszłości ma bronić strategiczne obiekty RP przed atakiem z powietrza.

Sztuka osiągania wzajemnych korzyści

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego