„Narew”, „Miecznik” i Leopardy na celowniku prezesa PGZ

Podniesienie efektywności Polskiej Grupy Zbrojeniowej, utrzymanie pozycji głównego dostawcy polskiej armii oraz współpraca z ośrodkami badawczymi dla podniesienia poziomu innowacji. To główne cele jakie stawia sobie nowy prezes PGZ.

Publikacja: 02.07.2021 14:14

„Narew”, „Miecznik” i Leopardy na celowniku prezesa PGZ

Foto: Sebastian Chwałek. Fot./MON

Sebastian Chwałek w wypowiedzi dla Radaru przekonuje, że zrealizowanie tych kluczowych zamierzeń nie uda się bez doprowadzenia do końca procesu konsolidacji i utworzenia oraz wzmocnienia grup produktowych. To na nich ma się opierać w przyszłości ład korporacyjny i struktura produkcyjna grupy kapitałowej.

Wojna, pokój i długookresowe planowanie

– Jako spółka Skarbu Państwa mamy swoje zadania nie tylko na czas pokoju, ale także ewentualnego kryzysu. W sytuacji zagrożenia będziemy w stanie zapewnić skuteczny i terminowy serwis broni i wojskowego wyposażenia – deklaruje  prezes PGZ.

Czytaj także: Polska Grupa Zbrojeniowa pod nową komendą

Zdaniem Sebastiana Chwałka rozwój liczebny Sił Zbrojnych RP oznacza większe zapotrzebowanie na nowoczesny sprzęt i co istotne, wreszcie pozwala na planowanie i rozwój kluczowych programów i produktów w perspektywie długookresowej. W opinii szefa PGZ na czele najważniejszych przedsięwzięć to obecnie budowa okrętów obrony wybrzeża (Program Miecznik), sfinalizowanie  programu wyposażenia armii w nowej generacji bojowe wozy piechoty (Program Borsuk) czy uruchomienie po siedmiu latach analiz i przygotowań strategicznego programu budowy tarczy powietrznej krótkiego zasięgu (Program Narew).

Akademickie wsparcie

Choć wydatki na wojskowe prace badawcze i wdrożeniowe w ostatnich latach nie były imponujące, to nowy prezes podkreśla, że w PGZ będą priorytetem.

Czytaj także: Minister Mariusz Błaszczak o zakupach dla Marynarki Wojennej

Sebastian Chwałek zapewnia, że dla innowacyjności produkcji PGZ szczególnie istotna jest współpraca z ośrodkami akademickimi i instytutami badawczymi. Prezes podkreśla, że unowocześnianiu produktów służy już 25 umów z wojskowymi uczelniami, uniwersytetami i renomowanymi uczelniami technicznymi. Dzięki współpracy ze środowiskiem naukowym Grupa PGZ realizuje konkretne projekty B+R z udziałem 13 polskich uczelni. Efektem tej współpracy są już wdrożone lub będące na końcowym etapie realizacji.Mowa o takich projektach jak Rosomak BMS, NBPWP Borsuk, bezzałogowa wieża bojowa ZSSW-30, karabinek szturmowy MSBS Grot czy radary z PIT-RADWARU. 

Krótka lista najpilniejszych wyzwań

Szef PGZ przypomina, że firma posiada określone zdolności produktowe w różnych obszarach. M.in. broni strzeleckiej, amunicji różnych kalibrów, systemów radiolokacyjnych, rozwiązań z zakresu obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu, artylerii lufowej, kołowych transporterów opancerzonych czy optoelektroniki. Obecnie czas na zwiększania możliwości produkcyjnych w tych i kolejnych ważnych dziedzinach.

Na krótkiej liście najpilniejszych przedsięwzięć i planów inwestycyjnych nowy zarząd PGZ umieścił:

Modernizacja czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL

Grupa podkreśla, że wspólnie z wojskiem podejmowane są działania, by usprawnić i przyspieszyć realizację tego programu. Ma to zagwarantować stabilne dostawy kolejnych partii zmodernizowanych czołgów. W ramach programu zbudowano szereg kompetencji, rozszerzających możliwości technologiczne firm w segmencie pancernym. Będą one  wykorzystywane w nowych, przyszłych  projektach.

Program Miecznik

PGZ prowadzi rozmowy i negocjacje z MON. Ich celem jest przygotowanie umowy otwierającej drogę do pracy nad projektem dostawy 3 okrętów obrony wybrzeża. Jednocześnie powiększany jest skład konsorcjum, którego liderem pozostaje PGZ. Wszystko po to, by zaangażować w morskim przedsięwzięciu jak najwięcej krajowych przedsiębiorstw.

Program NBPWP Borsuk

Jeśli tempo prac zostanie utrzymane, to jest duże prawdopodobieństwo, że wkrótce wojsko otrzyma do testów państwowych BWP nowej generacji. Wdrożenie w krótkim czasie do służby będzie oznaczało generacyjny przełom w wyposażeniu Wojskach Pancernych i Zmechanizowanych.

Program Narew

Po decyzji MON, o powierzeniu rodzimemu przemysłowi budowy systemu Narew., PGZ oczekuje na zaproszenie do rozmów, aby uzgodnić szczegóły. M.in. wybór rakietowego oręża w jednej z największych modernizacyjnych inwestycji w historii Sił Zbrojnych RP. Projekt jest szansą na generacyjny skok w dziedzinie zdolności bojowych obrony przeciwlotniczej RP, ale też rozwoju w kraju technologii rakietowych. Skala przedsięwzięcia przesądza, że program „Narew ”może impulsem rozwojowym dla całej krajowej gospodarki.

Sebastian Chwałek w wypowiedzi dla Radaru przekonuje, że zrealizowanie tych kluczowych zamierzeń nie uda się bez doprowadzenia do końca procesu konsolidacji i utworzenia oraz wzmocnienia grup produktowych. To na nich ma się opierać w przyszłości ład korporacyjny i struktura produkcyjna grupy kapitałowej.

Wojna, pokój i długookresowe planowanie

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego