Reklama
Rozwiń

Kontrakt na AW101 podpisany

W obecności premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra obrony Mateusza Błaszczaka podpisano umowę na dostawę śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej.

Publikacja: 26.04.2019 10:00

Fot./Adam Maciejewski

Fot./Adam Maciejewski

Foto: Fot./Adam Maciejewski

Marynarka Wojenna doczekała się zamówienia na nowe śmigłowce. W zakładach PZL-Świdnik podpisano długo wyczekiwany kontrakt. Na jego mocy Polska otrzyma cztery śmigłowce AW101 wraz z zestawem specjalistycznego wyposażenia. Maszyny, których dostawy zakończą się w 2020 r., będą wykorzystywane do realizacji szerokiego spektrum misji. Do najważniejszych będą te związane ze zwalczaniem okrętów podwodnych (ZOP) oraz bojowego poszukiwania i ratownictwa (CSAR).

Wartość podpisanego porozumienia wynosi 1,65 mld zł.

– To bardzo ważna chwila. Cieszę się, że w roku 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę dokonujemy zakupu, który znacząco wzmocni nasze siły zbrojne – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas podpisania kontraktu.

Czytaj także: AW101 na testach w Gdyni

– Nowe maszyny będą ważnym elementem naszej struktury bezpieczeństwa. Są to śmigłowce sprawdzone w marynarkach wojennych wielu państw, m.in. Wielkiej Brytanii, naszych sojuszników z NATO – podkreślał premier.

AW101 produkowane w Kornwalii

AW101 są produkowane w brytyjskiej fabryce grupy Leonardo w kornwalijskim mieście Yeovil. To sprawdzone, choć drogie maszyny. Cena za sztukę, w zależności od wyposażenia, to ponad 100 mln dol. Cenę śmigłowca winduje dodatkowy specjalistyczny osprzęt i przeciwokrętowe precyzyjne uzbrojenie.

Flota użytkowanych obecnie na świecie ponad 190 śmigłowców AW101 zaliczyła 400 tys. godzin powietrznych misji. Trzysilnikowy wiropłat bojowe szlify zdobywał na Bałkanach. Maszyna sprawdziła się też w Iraku i Afganistanie. Jeden ze śmigłowców tropił porywaczy statków w ramach antypirackiej misji „Atalanta” u wybrzeży Somalii.

Czytaj także: Dobre wyniki Leonardo

Wariant morski AW101 – Merlin – służy brytyjskiej Królewskiej Marynarce do zwalczania okrętów podwodnych. We włoskich siłach zbrojnych śmigłowiec w wersji Caesar wspiera wojska specjalne i ratownictwo. Japońskie formacje Samoobrony Morskiej używają AW101 głównie do transportu, lotniczej obrony przeciwminowej oraz wsparcia najtrudniejszych misji w Antarktyce.

Dzięki zasięgowi wynoszącemu 750 mil morskich (ponad 1300 km), przestronnej kabinie oraz dużej rezerwie mocy, AW101 wydaje się stworzony do najbardziej wymagających zadań ratowniczych. Maszyny z powodzeniem służą w misjach odszukiwania i ewakuacji pilotów. Z powodzeniem ratują także wojskowych rozbitków utraconych na wrogim terenie w trakcie działań zbrojnych (misje CSAR).

Offset przy zamówieniu na AW101

Podpisana w dniu dniu dzisiejszym zamówienie poprzedzone zostało podpisaniem porozumień offsetowych. Uzgodnione za zamkniętymi drzwiami 9 umów zawartych z producentem śmigłowca firmą Leonardo oraz firmami zaangażowanymi w jego wyposażenie, m.in Thales DMS France SAS cz MES SpA, podpisano na początku bieżącego miesiąca.

Czytaj także: Śmigła Leonardo popilnują amerykańskich rakiet

W ramach zobowiązań kompensacyjnych w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi powstanie centrum serwisowe. Nowa jednostka będzie specjalizować się w remontowaniu i modernizacjach wojskowej floty śmigłowcowej.

Realizacja części zobowiązań offsetowych ma być powierzona Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej. Umożliwią one działania związane z badaniem i rozwojem PG.

Umowa gwarantuje także kontynuację asysty technologicznej i wsparcia technicznego przez firmę Leonardo przez pierwszych 10 lat eksploatacji śmigłowców.

Wartość transferu technologii związanego z offsetem wyliczono na 395,9 mln zł.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku