Kontrakt na AW101 podpisany

W obecności premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra obrony Mateusza Błaszczaka podpisano umowę na dostawę śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej.

Publikacja: 26.04.2019 10:00

Fot./Adam Maciejewski

Fot./Adam Maciejewski

Foto: Fot./Adam Maciejewski

Marynarka Wojenna doczekała się zamówienia na nowe śmigłowce. W zakładach PZL-Świdnik podpisano długo wyczekiwany kontrakt. Na jego mocy Polska otrzyma cztery śmigłowce AW101 wraz z zestawem specjalistycznego wyposażenia. Maszyny, których dostawy zakończą się w 2020 r., będą wykorzystywane do realizacji szerokiego spektrum misji. Do najważniejszych będą te związane ze zwalczaniem okrętów podwodnych (ZOP) oraz bojowego poszukiwania i ratownictwa (CSAR).

Wartość podpisanego porozumienia wynosi 1,65 mld zł.

– To bardzo ważna chwila. Cieszę się, że w roku 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę dokonujemy zakupu, który znacząco wzmocni nasze siły zbrojne – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas podpisania kontraktu.

Czytaj także: AW101 na testach w Gdyni

– Nowe maszyny będą ważnym elementem naszej struktury bezpieczeństwa. Są to śmigłowce sprawdzone w marynarkach wojennych wielu państw, m.in. Wielkiej Brytanii, naszych sojuszników z NATO – podkreślał premier.

AW101 produkowane w Kornwalii

AW101 są produkowane w brytyjskiej fabryce grupy Leonardo w kornwalijskim mieście Yeovil. To sprawdzone, choć drogie maszyny. Cena za sztukę, w zależności od wyposażenia, to ponad 100 mln dol. Cenę śmigłowca winduje dodatkowy specjalistyczny osprzęt i przeciwokrętowe precyzyjne uzbrojenie.

Flota użytkowanych obecnie na świecie ponad 190 śmigłowców AW101 zaliczyła 400 tys. godzin powietrznych misji. Trzysilnikowy wiropłat bojowe szlify zdobywał na Bałkanach. Maszyna sprawdziła się też w Iraku i Afganistanie. Jeden ze śmigłowców tropił porywaczy statków w ramach antypirackiej misji „Atalanta” u wybrzeży Somalii.

Czytaj także: Dobre wyniki Leonardo

Wariant morski AW101 – Merlin – służy brytyjskiej Królewskiej Marynarce do zwalczania okrętów podwodnych. We włoskich siłach zbrojnych śmigłowiec w wersji Caesar wspiera wojska specjalne i ratownictwo. Japońskie formacje Samoobrony Morskiej używają AW101 głównie do transportu, lotniczej obrony przeciwminowej oraz wsparcia najtrudniejszych misji w Antarktyce.

Dzięki zasięgowi wynoszącemu 750 mil morskich (ponad 1300 km), przestronnej kabinie oraz dużej rezerwie mocy, AW101 wydaje się stworzony do najbardziej wymagających zadań ratowniczych. Maszyny z powodzeniem służą w misjach odszukiwania i ewakuacji pilotów. Z powodzeniem ratują także wojskowych rozbitków utraconych na wrogim terenie w trakcie działań zbrojnych (misje CSAR).

Offset przy zamówieniu na AW101

Podpisana w dniu dniu dzisiejszym zamówienie poprzedzone zostało podpisaniem porozumień offsetowych. Uzgodnione za zamkniętymi drzwiami 9 umów zawartych z producentem śmigłowca firmą Leonardo oraz firmami zaangażowanymi w jego wyposażenie, m.in Thales DMS France SAS cz MES SpA, podpisano na początku bieżącego miesiąca.

Czytaj także: Śmigła Leonardo popilnują amerykańskich rakiet

W ramach zobowiązań kompensacyjnych w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi powstanie centrum serwisowe. Nowa jednostka będzie specjalizować się w remontowaniu i modernizacjach wojskowej floty śmigłowcowej.

Realizacja części zobowiązań offsetowych ma być powierzona Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej. Umożliwią one działania związane z badaniem i rozwojem PG.

Umowa gwarantuje także kontynuację asysty technologicznej i wsparcia technicznego przez firmę Leonardo przez pierwszych 10 lat eksploatacji śmigłowców.

Wartość transferu technologii związanego z offsetem wyliczono na 395,9 mln zł.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska