Remontowa Shipbuilding ukarana za opóźnienie

Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że na stocznię Remontowa Shipbuilding z Gdańska nałożono karę finansową za nieterminowe dostawy holowników typu B860.

Publikacja: 24.02.2021 12:41

Stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska została ukarana przez Inspektorat Uzbrojenia karą finansow

Stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska została ukarana przez Inspektorat Uzbrojenia karą finansową za nieterminową dostawę pierwszych czterech holowników typu B860 do Marynarki Wojennej. Fot./Łukasz Pacholski.

Foto: Stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska została ukarana przez Inspektorat Uzbrojenia karą finansową za nieterminową dostawę pierwszych czterech holowników typu B860 do Marynarki Wojennej. Fot./Łukasz Pacholski.

Nota obciążeniowa dotyczy pierwszych czterech, już dostarczonych, jednostek. Jej wartość określono zgodnie z warunkami zapisanymi w umowie podpisanej 19 czerwca 2017 r. Na jej mocy wszystkich sześć holowników miało trafić do Marynarki Wojennej w latach 2019-2020. Kontrakt miał wartość 283,5 mln złotych brutto. Ostatecznie pierwszy z nich, H-11 Bolko, odebrano dopiero 10 stycznia 2020 r. W kolejnych miesiącach stoczni udało się dostarczyć także: H-1 Gniewko (marzec ub.r.), H-2 Mieszko (lipiec) i H-12 Semko (listopad).

Czytaj także: Marynarka Wojenna odebrała pierwszy nowy holownik

W bieżącym roku zaplanowano przejęcie dwóch ostatnich ‒ H-3 Leszko (rozpoczął próby morskie pod koniec stycznia) i H-13 Przemko.

Inspektorat Uzbrojenia nie poinformował o wartości noty obciążeniowej. Wszystko zależy do zapisów kontraktowych i ewentualnych negocjacji pomiędzy stronami odnośnie rozwiązania problemu. Nie można wykluczyć, że problemy z realizacją umowy były także powodem zmian z zarządzie Remontowa Shipbuilding na początku bieżącego roku.

Czytaj także: Chrzest holownika Leszko

Obecnie, obok holowników typu B860, stocznia z Gdańska realizuje także budowę dwóch seryjnych niszczycieli min typu Kormoran II dla Marynarki Wojennej. Także w tym przypadku odnotowano już przesunięcie terminów zapisanych w kontrakcie z grudnia 2017 r. Bazowa umowa była w ostatnich miesiącach aneksowana i zamawiający zgodził się na zmianę terminu ukończenia budowy okrętów.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego