Jeden z prototypowych samochodów ciężarowych w układzie 8×8 skompletowanych przez Jelcza w ramach programu Wisła. Fot./PGZ.

W zakładach Jelcz podpisano aneks do umowy z Inspektoratem Uzbrojenia z maja 2019 r. na dostawę 73 podwozi specjalnych. Mowa o podwoziach przeznaczonych do elementów systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła (12 w układzie 4×4 i 61 w układzie 8×8).

Aneks zwiększa ogólną wartość umowy o 6,2 mln zł. Na jej mocy pojazdy dostarczane w ramach kontraktu otrzymają pokładowy system łączności.

Na początku czerwca Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o rozpoczęciu  prób prototypowych ciężarówek w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku.

Czytaj także: Jelcze z systemem samozaładowczym dla Wojska Polskiego

W ramach pierwszej fazy programu Wisła Polska zamówiła w Stanach Zjednoczonych sprzęt dwóch baterii (cztery jednostki ogniowe) systemu rakietowego Patriot. Pomimo faktu, że głównymi wykonawcami kontraktu są firmy amerykańskie, część elementów dostarczą podmioty krajowego sektora przemysłu obronnego. Obok Jelcza będą to m.in. Demarko (naczepy), Huta Stalowa Wola (wyrzutnie M903), Wojskowe Zakłady Uzbrojenia (pojazdy transportowo-załadowcze rakiet), Wojskowe Zakłady Elektroniczne (elektronika wyrzutni M903) czy Teldat (routery).

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Budowa „cyfrowej” fregaty rozpoczęta

W stoczni w bretońskim Lorient odbyła się uroczystość rozpoczęcia cięcia blach do budowy pierwszej ...

Bydgoski NITRO-CHEM wkracza na nowe rynki

Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” z Bydgoszczy poinformowały o nowych sukcesach związanych z eksportem produkowanych przez ...

Litwa planuje zakup następcy Humvee

Litwa otrzymała zgodę na zakup Litwie partii wielozadaniowych pojazdów rodziny JLTV. Mogą kosztować do ...