Większy budżet na Jelcze do Wisły

Jeden z prototypowych samochodów ciężarowych w układzie 8×8 skompletowanych przez Jelcza w ramach programu Wisła. Fot./PGZ.

W zakładach Jelcz podpisano aneks do umowy z Inspektoratem Uzbrojenia z maja 2019 r. na dostawę 73 podwozi specjalnych. Mowa o podwoziach przeznaczonych do elementów systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła (12 w układzie 4×4 i 61 w układzie 8×8).

Aneks zwiększa ogólną wartość umowy o 6,2 mln zł. Na jej mocy pojazdy dostarczane w ramach kontraktu otrzymają pokładowy system łączności.

Na początku czerwca Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o rozpoczęciu  prób prototypowych ciężarówek w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku.

Czytaj także: Jelcze z systemem samozaładowczym dla Wojska Polskiego

W ramach pierwszej fazy programu Wisła Polska zamówiła w Stanach Zjednoczonych sprzęt dwóch baterii (cztery jednostki ogniowe) systemu rakietowego Patriot. Pomimo faktu, że głównymi wykonawcami kontraktu są firmy amerykańskie, część elementów dostarczą podmioty krajowego sektora przemysłu obronnego. Obok Jelcza będą to m.in. Demarko (naczepy), Huta Stalowa Wola (wyrzutnie M903), Wojskowe Zakłady Uzbrojenia (pojazdy transportowo-załadowcze rakiet), Wojskowe Zakłady Elektroniczne (elektronika wyrzutni M903) czy Teldat (routery).

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wsparcie logistyczne dla kuwejckich Hornetów

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał kontrakt na realizację usług wsparcia logistycznego wielozadaniowych samolotów bojowych ...

Wojsko Polskie otrzyma węgierskie radary

Inspektorat Uzbrojenia rozstrzygnął postępowanie dotyczące zakupu stacji radiolokacyjnych rozpoznania pola walki dla Sił Zbrojnych ...

W Stanach Zjednoczonych ruszają prace nad następcą Ospreya

Dowództwo US Special Operations Command poinformowało, że rozpoczęło prace analityczne związane z następcą samolotu ...