Pięciu chętnych do budowy polskich niszczycieli czołgów

Jedną z propozycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej w programie Ottokar Brzoza był demonstrator wykorzystujący podwozie armatohaubicy Krab z Huty Stalowa Wola i wyrzutnię opracowano w WZU z Grudziądza. Fot./Andrzej Kiński.

Do dialogu technicznego w ramach programu „Osiągnięcia możliwości zwalczania środków pancernych i opancerzonych przez niszczyciele czołgów” Ottokar Brzoza zgłosiło się pięciu zainteresowanych.

Skorygowaną procedurę dialogu technicznego, dopuszczająca także pojazdy na podwoziach kołowych, uruchomiono na początku grudniu ubiegłego roku. Ostatecznie do Inspektoratu Uzbrojenia wpłynęło pięć zgłoszeń. Nadesłali je:

  • Lockheed Martin,
  • Rheinmetall Defence Polska,
  • MBDA UK,
  • AMZ Kutno,
  • Polska Grupa Zbrojeniowa (reprezentująca firmy Rosomak, OBRUM, Hutę Stalowa Wola S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia i Jelcz).

Spośród nich wybrane zostaną te, które otrzymają dokumentację stanowiącą podstawę do dialogu technicznego.

Czytaj także: Analiza Radaru: Wojsko Polskie czeka na nowe rakietowe niszczyciele czołgów

Nowe niszczyciele czołgów mają zastąpić obecnie eksploatowany system 9P133 na BRDM-2. Pojazdy wykorzystują przestarzałe przeciwpancerne pociski kierowane 9M14M/P Maliutka. Służą one przede wszystkim w 14. Pułku Przeciwpancernym w Suwałkach.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe pociski przeciwokrętowe dla „Stratofortec”

Pentagon planuje przystosować bombowce B-52H Stratofortress do przenoszenia pocisków przeciwokrętowych typu AGM-158C LRASM (Long-Range ...

Części zamienne do wież Hitfist-30P

4.Regionalna Baza Logistyczna z Wrocławia podpisała umowę z konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej i spółki ...

Oblot CMV-22B

Boeing wykonał oblot samolotu transportowego pionowego startu i lądowania CMV-22B Osprey. Nowa wersja V-22 ...