Jest to zarazem pierwszy sygnał, że program  Future Combat Air System (FCAS) zdobył kolejnego zagranicznego partnera instytucjonalnego.

Czytaj także: FCAS powoli nabiera kształtów

Zgodnie z upublicznioną informacją, Rzym zainwestuje w przedsięwzięcie 2 mld euro na przestrzeni 15 lat. W okresie 2021-23 będzie to 20 mln euro rocznie, a w kolejnych latach nakłady będą systematycznie rosły. Obok Włoch drugim europejskim państwem deklarującym udział w programie jest Królestwo Szwecji. Zdaniem rządu włoskiego, finansowe zaangażowanie we FCAS pozwoli na zdobycie przywilejów militarnych i ekonomicznych. Także poprzez zaangażowanie własnego przemysłu obronnego, jak miało to miejsce w przypadku programu Eurofighter.

Tempest jest obecnie jednym z dwóch zachodnioeuropejskich programów budowy wielozadaniowego powietrznego systemu bojowego 6. generacji. Obok działań samodzielnych, ma szeroko współpracować z bezzałogowymi aparatami latającymi, według koncepcji “Loyal Wingman”. Obecnie program realizuje m.in. BAE Systems, Rolls-Royce, MBDA i brytyjski oddział koncernu Leonardo.

Czytaj także: Brytyjski przegląd obronny. Zmiany w RAF

Nowa konstrukcja dołączyć miałaby w państwach członkowskich programu zastąpić (początkowo uzupełnić) samoloty Eurofighter (Włochy i Wielka Brytania) i JAS-39C/D/E Gripen (Szwecja) i uzupełnić amerykańskie maszyny 5. generacji Lockheed Martin F-35A/B Lightning II (Włochy i Wielka Brytania).