Start miał miejsce o godzinie 9:14 czasu lokalnego z kompleksu startowego nr 41 (SLC 41) na przylądku Canaveral, na Florydzie. Oddzielenie wahadłowca od rakiety nośnej nastąpiło po 3 minutach i 40 sekundach lotu. Start zaplanowany był pierwotnie na 16 maja, jednakże został przesunięty z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Jest to szósta misja w historii lotów dwóch bezzałogowych wahadłowców X-37B nazywanych orbitalnymi pojazdami testowymi (OTV-1 i OTV-2). Poprzednie pięć misji wahadłowce przeprowadziły w latach: 2010, 2011–2012, 2012–2014, 2015–2017 oraz 2017–2019. Piąta misja (OTV-5), która trwała 779 dni i 17 godzin była jak na razie najdłuższą w historii lotów X-37B. Ogółem obydwa wahadłowce spędziły już w kosmosie łącznie 2865 dni, czyli 7 lat i 10 miesięcy.

Czytaj także: Wahadłowiec X-37B pobił rekord przebywania na orbicie

Obecna misja otrzymała oznaczenie OTV-6 oraz numer orbitalny USSF-7 (United States Space Force-7). Jest to pierwsza misja X-37B, którą realizuje utworzone w grudniu 2019 r. dowództwo sił kosmicznych Stanów Zjednoczonych (USSF). Dowództwo podlega formalnie USAF i realizuje całość operacji kosmicznych sił powietrznych. USSF ogłosiły, że podczas misji OTV-6 zostanie przeprowadzonych więcej eksperymentów niż podczas poprzednich lotów. Informacje o części z nich zostały prawdopodobnie utajnione. Oficjalnie dowództwo kosmiczne wymieniło badanie wpływu promieniowania kosmicznego na różne materiały wykorzystywane w programach kosmicznych oraz na nasiona roślin jadalnych.

""

Należąca do konsorcjum ULA (United Launch Alliance) rakieta Atlas V 501 na wyrzutni kompleksu SLC-41, przed startem do misji OTV-6/USSF-7. Fot./ULA

radar.rp.pl

W ramach badań prowadzonych na zlecenie laboratorium badawczego marynarki wojennej (NRL – Naval Research Laboratory) ma zostać przeprowadzony eksperyment przekształcający promieniowanie słoneczne w energię mikrofalową zdolną do transmisji fal radiowych na Ziemię. W swoim luku kadłubowym X-37B przenosi małego satelitę o nazwie FalconSat-8. Zbudowany został wspólnie przez akademię sił powietrznych oraz laboratorium badawcze USAF (AFRL – Air Force Research Laboratory). Po umieszczeniu przez wahadłowiec satelity na orbicie, ma on przeprowadzić pięć eksperymentów związanych z badaniem różnych rodzajów zespołów napędowych. Jak na razie siły powietrzne nie ujawniły jaki jest przewidywany czas trwania misji OTV-6.