Aktualizacja: 22.02.2025 15:01 Publikacja: 02.09.2019 20:25
Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej. Fotorzepa/Jerzy Dudek
Foto: Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej. Fotorzepa/Jerzy Dudek
Jak przebiega realizacja planu modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych?
Mariusz Błaszczak: Obecnie realizowany plan modernizacji technicznej do 2026 roku jest rekordowo wysoki i wynosi 185 miliardów złotych. To pieniądze, które przede wszystkim chcemy przeznaczyć na nowoczesny i skuteczny sprzęt dla Wojska Polskiego. Modernizacja techniczna jest jednym z filarów rozwojowych wojska, a realizacja PMT przebiega zgodnie z założeniami. Aktualnie prowadzimy szereg niezwykle istotnych programów, które mają rozwinąć zdolności polskich sił zbrojnych w oparciu o najwyższe światowe standardy. Mowa tutaj między innymi o programie zakupu myśliwców F-35A w ramach programu „Harpia”. Plan modernizacji zakłada także kontynuację programu „Wisła”. Co ważne, do jednostek wojskowych systematycznie dostarczane są armatohaubice Krab, moździerze Rak, zestawy przeciwlotnicze Poprad, karabinki GROT, pistolety VIS-100, drony czy samochody Jelcz. Odchodzimy więc od wysłużonego sprzętu poradzieckiego, kierując się w stronę technologii z polskich zakładów lub wykorzystując przy jej pozyskaniu bardzo dobre relacje sojusznicze – szczególnie te ze stroną amerykańską.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Dekarbonizacja, nakłady inwestycyjne na „zielone” rozwiązania i konkurencyjność w ścisłym znaczeniu to trzy elementy, które powinny składać się na proces konkurencyjnej transformacji energetycznej.
Nie ma ekonomicznego bezpieczeństwa bez konkurencyjności, a jednym z głównych przeciwników konkurencyjności jest przeregulowanie – uważa Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej.
W mBanku zrównoważone finanse to zarówno wsparcie dużych firm, budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ale także finansowanie działalności średnich i małych podmiotów - mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.
KinoGram, kino mieszczące się w przestrzeni Fabryki Norblina, zaprasza na dwa autorskie cykle. W programie wydarzeń cyklicznych zobaczymy klasykę europejskiego kina, czyli Podwójne Życie Weroniki w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz dokument Against Gravity o Jeanie Paulu Gaultier.
Studenci, studentki i doktoranci pięciu warszawskich uczelni, biorący udział w Akademii Przedsiębiorczości BraveCamp, walczyli o nagrody o łącznej wartości 30 tys. zł.
O rozwoju w obszarach zielonej energii i technologii i o tym, dlaczego firma zdecydowała się na wejście w sektor transportu kolejowego, oraz jakie są cele inwestycji w platformę OnTrain, mówią Maciej Dyjas, współwłaściciel i partner zarządzający w Griffin Capital Partners, oraz Tomasz Mrowczyk, partner współzarządzający w Griffin Capital Partners.
Największy w Polsce producent hydrauliki siłowej, rozwijający nie tylko produkcję cywilną, ale i obronną, sprzedaż zagraniczną rozpoczął 35 lat temu.
Transformacja energetyczna oznacza inwestycje. Dlatego kluczową rolę odgrywa w niej sektor finansowy, który coraz częściej analizuje plany dekarbonizacyjne swoich klientów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas