WKU nadal ważne dla rekrutów i rezerwistów

Wojskowe Komendy Uzupełnień pozostają. Rząd rezygnuje z wprowadzania w ustawie o obronie ojczyzny rozwiązań, które mogłyby spowodować rozregulowanie systemu mobilizacyjnego kraju w obliczu zagrożeń jakie dla Rzeczypospolitej niesie wojna w Ukrainie.

Publikacja: 04.03.2022 16:04

WKU nadal ważne dla rekrutów i rezerwistów

Foto: MON

Pierwotny zapis przewidywał głęboką reformę systemu zarządzania zasobami kadrowymi i rezerwami osobowymi armii, m.in poprzez likwidację WKU i zastąpienia ich nowymi urzędami.

W czwartek w Sejmie podczas I czytania minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że jakiekolwiek plany reorganizacji administracji wojskowej, przewidywane w projekcie ustawy o obronie ojczyzny zostaną wstrzymane.

Niezbędne korekty rozwiązań ustawowych dotyczących obronności zapowiedział zresztą wczoraj w Sejmie wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. Prezes PiS przyznał, że projekt ustawy porządkującej dziesiątki wcześniejszych często zdezaktualizowanych aktów prawnych dotyczących obronności powstawał w 2021 r. zanim doszło do bezprecedensowej inwazji Rosji na naszego wschodniego sąsiada – Ukrainę.

Budżet za mały na planowane zbrojenia

Obecnie w radykalnie zmienionych okolicznościach kluczową kwestią staje się przygotowanie państwa na nowe zagrożenia - oznacza to przede wszystkim szybkie, wzmocnienie armii i zdolności obronnych kraju. W ocenie Kaczyńskiego konieczne są poważne inwestycje wzmacniające Siły Zbrojne i to już w najbliższych 5 latach, a przyspieszenie modernizacyjne armii wymusza obecny stan „wyższej konieczności". Sfinansowanie forsownych zbrojeń wymagać będzie wielkich nakładów, bo nowoczesne wyposażenie wojskowe jest bardzo drogie.

Foto: MON

Już wiadomo, że nie da się tak ogromnych funduszy, idących w setki miliardów zł, wygospodarować z budżetu państwa, dlatego ustawa o obronie ojczyzny proponuje finasowanie z długoletnich kredytów i obligacji – przewiduje prezes PiS. Na razie projekty legislacyjne sugerują, że forsowny polski wyścig zbrojeń zostanie sfinansowany z dwóch źródeł – jednym jest budżet państwa a drugim pozabudżetowy Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych w BGK oparty o skarbowe papiery dłużne i obligacje.

Sprzęt kupowany na kredyt

W pierwszym filarze podniesienie nakładów powinno umożliwić wcześniejsze niż planowano osiągnięcie nakładów na obronność w kraju na poziomie 3 proc PKB już za pięć lat (od 2026 r.), a nie dopiero od 2030 r., jak zadeklarowano we wcześniejszych planach i prognozach wydatkowych państwa.

Czytaj więcej

Koalicja i opozycja jednomyślnie. Ustawa o obronie ojczyzny jest pilna

Natomiast dodatkową ścieżkę finansowania (poza budżetem) głównie zakupów uzbrojenia i sprzętu ma umożliwić dosyć ogólnie zarysowany w projekcie ustawy o obronie ojczyzny FWSZ. Data utworzenia Funduszu Wsparcia SZ w Banku Gospodarstwa Krajowego będzie uzależniona od przebiegu procesu legislacyjnego i ostatecznego kształtu ustawy a docelowa wartość funduszu ma być „wypadkową potrzeb wynikających z programu rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz prognozowanych przez BGK przychodów funduszu na etapie opracowania projektu planu finansowego". FWSZ będzie też zasilany odpisami z zysku Narodowego Banku Polskiego. Jednak NBP jako niezależna instytucja miałby sam określać wielkość zysku możliwego do przekazania funduszowi – tłumaczy MON.

Pełne poparcie w Izbie

Podczas pierwszego czytania „obronnej" ustawy w Sejmie wszystkie główne siły polityczne zadeklarowały poparcie dla rządowego przedłożenia. Tomasz Siemoniak zabierający glos w imieniu klubu Platformy Obywatelskiej wzywał, aby nie czekać na efekty ustawy, ale niezwłocznie o tworzyć ścieżkę finansowania najpilniejszych rozwiązań i inwestycji wzmacniających Siły Zbrojne. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz apelował do rządzących o natychmiastowe podjęcie działań, aby odblokować w Brukseli fundusze z Krajowego Planu Odbudowy wstrzymywane z powodu łamania przez Polskę praworządności.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego