Odpowiedzi są sygnowane przez sekretarza stanu w MON Wojciecha Skurkiewicza i były wynikiem interpelacji, które skierowali do resortu obrony posłowie opozycji w okresie maj-czerwiec tego roku.
Jeśli chodzi o program Orka, dotyczący pozyskania nowych okrętów podwodnych, wiceminister Skurkiewicz napisał: uprzejmie informuję, że Siły Zbrojne RP zdefiniowały Wymaganie Operacyjne (WO) „Zdolność do rażenia celów nawodnych i podwodnych przez okręt podwodny nowego typu” o kryptonimie „ORKA”, w którym zostały określone zdolności, liczba i terminy wprowadzenia przedmiotowych okrętów do Sił Zbrojnych RP (będące dokumentem niejawnym).
Czytaj także: Ukwiały i Głuptaki dla okrętów Marynarki Wojennej
Całokształt przedsięwzięć, związanych m.in. z pozyskaniem dla Sił Zbrojnych RP nowych okrętów podwodnych wynikających z WO kr. „ORKA”, został ujęty w „Programie operacyjnym Marynarki Wojennej na osiągnięcie zdolności operacyjnych w obszarach rozpoznania, rażenia, przetrwania i ochrony wojsk, przerzutu i mobilności oraz wsparcia działań oraz zwalczania zagrożenia minowego – zwalczanie zagrożeń na morzu w latach 2020-2035”, który również jest dokumentem niejawnym. Nakłady finansowe na pozyskanie ww. okrętów zaprojektowano w „Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku”, który – podobnie jak dokumenty wymienione wyżej – jest objęty klauzulą niejawności.
Z kolei dwie interpelacje dotyczące stanu technicznego i planów eksploatacji ORP Orzeł spotkały się z następującą odpowiedzią: uprzejmie informuję, że w ostatnim okresie na ORP „ORZEŁ” wykonano naprawy systemów ogólnookrętowych oraz systemu walki.