Reklama
Rozwiń

Bielik da ostrogi pilotom, iskry odleciały do muzeum

Poczciwe iskry zeszły w tym tygodniu z szkoleniowego posterunku w Dęblinie. Młodzi piloci wojskowi będą trenować od teraz wyłącznie na nowoczesnych dwusilnikowych maszynach M-346 Bielik, produkowanych we Włoszech przez koncern Leonardo.

Publikacja: 10.12.2020 17:27

Samoloty szkolno-treningowe TS-11 Iskra. Fot./4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego.

Samoloty szkolno-treningowe TS-11 Iskra. Fot./4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego.

Foto: Samoloty szkolno-treningowe TS-11 Iskra. Fot./4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego.

W środę na lotnisku 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbyło się uroczyste pożegnanie  wysłużonych lekkich odrzutowców polskiej konstrukcji TS-11 Iskra.  Sprzętowa zmiana warty połączona była z ostatnim lotem szkoleniowym iskry w tzw. „szarym” malowaniu o  numerze 2001. Dowódcą załogi był ppłk pil. Grzegorz Banaś, zaś drugim pilotem- ppłk pil. Marek Stechni.  Po wylądowaniu dokonano wpisów do księgi pamiątkowej, a  potem uczestnicy uroczystości byli świadkami  przekazania samolotu TS-11 do Muzeum Sił Powietrznych na terenie Dęblińskiej Szkoły Orląt.

Komentatorzy podkreślają historyczne znaczenie  odrzutowych iskier, dzięki którym  bojowe umiejętności zdobywało od lat 60 – tych kilka pokoleń polskich pilotów wojskowych.

Przed instruktorami  z Dęblina teraz wyzwanie , jak z pomocą   bielików  przygotować nowe załogi  wielozadaniowych maszyn F-16  a w niedalekiej przyszłości wyszkolić pilotów  – a może raczej operatorów  zamówionych już przez Siły Powietrzne RP supermyśliwców piątej generacji F35.

Przybywa lekkich odrzutowców

Lekkie odrzutowce szkoleniowe M-346 Master już dwa lata temu  rozpoczęły służbę w dęblińskim ośrodków szkolenia wojskowych pilotów  ( wcześniej nowoczesne Mastery z fabryk Leonardo trafiły także do bojowego lotnictwa Włoch, Singapuru i Izraela).

W 2018 roku MON zdecydowało, że do 8 bielików zamówionych w zakładach Leonardo w 2014 r. roku Siły Powietrzne RP dokupią  4 kolejne maszyny szkolenia zaawansowanego (AJT)  za ponad 115 mln euro.

Za 8 pierwszych odrzutowców AJT a także pakiet logistycznego wsparcia  i cały kompletny system zaawansowanego szkolenia zapłaciliśmy  w sumie za 1,2 mld zł.

Na dostawach kolejnych 4 bielików udana współpraca w włoskim producentem  się nie kończy. W ostatniej umowie wykorzystano opcję pozyskania następnych  4  M-346 i w końcu 2022 roku Siły Powietrzne będą dysponować  już 16  maszynami szkolenia zaawansowanego.

Szkolenie z cyfrowym wspomaganiem

Nowy samolot Leonardo odniósł sukces eksportowy, bo jak podkreślają  eksperci umożliwia efektywne kosztowo przygotowywanie pilotów do lotów na najbardziej wymagających samolotach wojskowych.

Maszyna jest wyposażona w pełni cyfrowy, poczwórny system sterowania Fly-by-Wire, który, pozwala zachować pełną kontrolę nad maszyną podczas wykonywania ekstremalnych manewrów. M-346 jest wyposażony w cyfrową awionikę, wzorowaną na tej zastosowanej w najnowszej generacji samolotach wojskowych, takich jak Eurofighter, Gripen, Rafale, F-16, F-18, F-22 oraz F-35.

Pilot może wykorzystywać podczas misji  zintegrowany wyświetlacz nahełmowy i dzięki specjalnej sondzie tankować samolot  w locie.

Maszynę można też łatwo przystosować do działania w warunkach bojowych: wystarczy zainstalować systemy walki elektronicznej, taktyczne łącze wymiany danych, radar wielomodowy oraz specjalny osprzęt do samoobrony i utrudniający wykrycie odrzutowca  przez wrogi system radiolokacyjny . Maszyna jest konstrukcyjnie przygotowana do instalowania  i przenoszenia broni precyzyjnej – rakietowych pocisków  powietrze – powietrze i powietrze- ziemia.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego