Posłowie Michał Urbaniak i Konrad Berkowicz (Konfederacja Wolność i Niepodległość) na początku sierpnia zwrócili się do resortu obrony z interpelacją dotyczącą okrętów typu Kobben. Pytania dotyczyły przystosowania ORP Bielik do funkcji muzealnych, a także tego czy eksploatacja jednostek tego typu jest zgodna z normami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nie zagraża bezpieczeństwu załogi. Posłowie proponowali także rejs jednostki dookoła świata bądź trasą ucieczki ORP Orzeł z Tallina.

Ostatecznie wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz odpowiedział tylko na część pytań. Przede wszystkim wyjaśnił, że naprawa ORP Bielik, przeprowadzona w 2019 r., nie obejmowała przygotowania jednostki dla osób niepełnosprawnych. To dlatego, gdyż nie prowadzono wówczas żadnych prac przygotowujących jednostkę do pełnienia funkcji okrętu-muzeum. Dodatkowo Skurkiewicz jasno poinformował, że eksploatacja okrętów typu Kobben jest zgodna z normami BHP i nie zagraża bezpieczeństwu ich załóg.

Czytaj także: Posłowie pytają. Kobbenem dookoła świata?

Obecnie w Marynarka Wojenna eksploatuje dwa okręty typu Kobben ‒ ORP Bielik i ORP Sęp. Miałby je zastąpić przynajmniej jeden szwedzki okręt podwodny typu A17 Södermanland. Negocjacje w prawie zakupu dwóch takich jednostek prowadzone są od listopada 2019 r.