Umowa, podpisana 18 czerwca, ma wartość 4,1 mln zł brutto. Jej zawarcie to wynik postępowania przetargowego o charakterze ograniczonym, które ogłoszone na początku tego roku. Oferta była jedyną, która wpłynęła do zamawiającego. Zapisane w niej warunki zostały zaakceptowane, choć znacznie przekroczyły zaplanowany na te zadanie budżet. Zaakceptowano ją w maju tego roku.

Czytaj także: ORP Orzeł czeka na remont

System hydroakustyczny MGK-400 Rubikon jest zasadniczym środkiem obserwacji technicznej ORP Orzeł, a także innych jednostek projektu 877 i pokrewnych. Zmodernizowane wersje oferuje przemysł rosyjski do dnia dzisiejszego. MGK-400 służy do wykrywania celów nawodnych i podwodnych, określania namiarów, odległości, wypracowywania danych do użycia uzbrojenia torpedowego, wykrywania sygnałów aktywnych środków hydroakustycznych oraz do łączności dźwiękowej z jednostkami nawodnymi i podwodnymi.

Naprawy ORP Orzeł trwają od czerwca 2014 r. Od tamtej pory został uszkodzony w czasie operacji wyprowadzania z doku pływającego (w 2015 r.) i wybuchł na nim pożar (w 2017 r.). Ciągłe naprawy poszczególnych elementów prowadzą liczne małe i średnie firmy świadczące usługi remontowe.

Czytaj także: ORP Orzeł z dodatkowymi funduszami na remont