Amazon rekrutuje wojskowych

Rok temu Amazon uruchomił w Polsce specjalny program rekrutacyjny skierowany do byłych żołnierzy. Amazon Military – bo tak nazywa się program – ma przyciągnąć do globalnej firmy najlepszych speców od logistyki i zarządzania.

Publikacja: 28.08.2019 09:47

Fot./Amazon

Fot./Amazon

Foto: Fot./Amazon

Amerykański koncern wierzy, że byli wojskowi mają wysokie kompetencje w tym zakresie.

W Stanach Zjednoczonych to żadna nowość. Program Amazon Military działa tam już od dobrych kilku lat. Kiedy przedsięwzięcie ruszyło, szef firmy Jeff Bezos postawił przed nim ambitny cel: zatrudnienie 25 tys. byłych żołnierzy do 2021 roku. Jak mówił, Amazon szuka liderów, kreatywnych menedżerów, którzy dobrze się czują w pracy ukierunkowanej na osiąganie wyznaczonych celów i budowanie zespołów.

Niedługo później korporacja przeszczepiła militarny program na grunt europejski. Dzisiaj wiceszefem Amazona odpowiedzialnym za operacje w Europie jest Steven Harman. To były żołnierz amerykańskich sił zbrojnych, który w firmie pracuje już od ponad 18 lat. Z kolei w 2018 roku Amazon otworzył drzwi przed byłymi żołnierzami polskich sił zbrojnych. Ruch handlowego giganta trafił na podatny grunt. Wśród oficerów i podoficerów służących w Wojsku Polskim nie brakuje ekspertów od logistyki, którzy zabezpieczali potężne przedsięwzięcia, takie jak np. międzynarodowe ćwiczenia wojskowe. Co więcej, praca w środowisku międzynarodowym – w którym trzeba znać obce języki i potrafić poruszać się w warunkach różnic kulturowych – dla wielu byłych oficerów polskiego wojska jest chlebem powszednim. Wielu z nich brało udział w zagranicznych misjach, pracowało w instytucjach NATO-wskich czy kształciło się na zagranicznych uczelniach wyższych, np. w Stanach Zjednoczonych.

Przykładem takiej osoby jest Łukasz Boguszewski, komandor, dzisiaj już w rezerwie. Mundur Marynarki Wojennej RP zamienił na karierę w biznesie. Przygodę w Siłach Zbrojnych RP zaczął w warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej, na której skończył mechatronikę. Kolejne etapy jego pracy to lotnictwo Marynarki Wojennej, służba w poszczególnych dowództwach operacyjnych oraz w Ministerstwie Obrony Narodowej, gdzie po 19 latach w mundurze Boguszewski zakończył służbę.

""

Fot./Amazon

radar.rp.pl

– Aktualnie pracuję na stanowisku menedżera operacyjnego w programie Military Pahtways – mówi nam Łukasz Boguszewski.

– Zarządzam zmianą od pięciuset do tysiąca osób. Praca polega na bezpiecznym wykonaniu założonego wcześniej planu, dzięki czemu nasi klienci  dostaną zamówione przedmioty, zgodnie z ich oczekiwaniami – podkreśla.

Jak dodaje, Amazon oferuje kompleksowy program rozwoju dla byłych żołnierzy zawodowych.

– Można znaleźć się w świecie logistyki pisanej przez najlepszą firmę świata. Amazon ceni te zdolności żołnierzy, które są w wojsku ciągle rozwijane: zarządzanie zespołami, pracę w zmiennym środowisku, podejmowanie ryzyka i decyzji przy deficycie czasu – wylicza Łukasz Boguszewski.

Codzienne wykonywanie obowiązków w Amazonie porównuje do pracy w wojskowym centrum operacyjnym. Pomiędzy strukturą sił zbrojnych i amerykańską firmą dostrzega podobieństwa, jednak w tej drugiej panują zdecydowanie bardziej miękkie relacje pomiędzy poszczególnymi poziomami. Być może właśnie to stanowi o sile i dynamice Amazona.

– To jest idealna praca dla najzdolniejszych żołnierzy – mówi bez wahania. – Pracuję w operacji. Dostaję zadanie do realizacji, mam swój zespół i musimy to zadanie zrealizować w ciągu zmiany.

O wojskowym programie rekrutacyjnym Amazona Łukasz Boguszewski dowiedział się z sieci. Rekrutacja do tej firmy jest złożona i wieloetapowa. Pracownicy odpowiedzialni za przyjmowanie nowych ludzi sprawdzają kompetencje miękkie i analityczne kandydata.

– Ale robią to w taki sposób, że na każdy etap czekałem z ogromną ciekawością – wspomina swoją ścieżkę do Amazona. – Rekruterzy są bardzo pomocni. Zaskoczyło mnie np. to, że po jednej z rozmów dostałem informację zwrotną z tym, co powinienem poprawić przed kolejną rozmową. Myślę, że ten sposób oceny kandydata powoduje, że proces rekrutacji, mimo iż bardzo wymagający, nie jest absolutnie stresujący – mówi Boguszewski.

Amazon wciąż szuka kandydatów o podobnych kompetencjach. Przykładowo na stronie internetowej firmy można znaleźć aktualne ogłoszenie, dotyczące naboru na stanowisko manager zespołu logistycznego, dedykowane byłym wojskowym. Praca na tym stanowisku polega na zarządzaniu zespołem pracującym w centrum logistycznym. Zespoły logistyczne w centrach Amazona liczą od 80 do 120 osób, więc kandydat musi mieć zdolności przywódcze i solidne kompetencje menedżerskie. Amerykańska firma wymaga też doskonałej znajomości języka angielskiego oraz doświadczenia w pracy z zespołem. Więcej wiadomości na temat tej oferty pracy można znaleźć na stronie internetowej Amazona pod tym linkiem.

""

radar.rp.pl

– Artykuł powstał we współpracy z Amazon Polska.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego