Coraz bliżej największych ćwiczeń wojskowych w Polsce

Ponad 18 tysięcy żołnierzy weźmie udział w największych w tym roku wojskowych ćwiczeniach Dragon – 19.

Publikacja: 20.05.2019 18:07

Fot./Roman Bosiacki

Fot./Roman Bosiacki

Foto: Fot./Roman Bosiacki

Z informacji, które otrzymaliśmy od o ppłk. Marka Pawlaka, z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wynika, że ćwiczenie zostanie przeprowadzone od 15 do 25 czerwca.

– Ćwiczenie odbywać się będzie na terytorium niemal całej Polski, a wojska będą działać na ziemi, w powietrzu, na wodzie oraz w cyberprzestrzeni. Ćwiczenie głównie prowadzone będzie w oparciu o infrastrukturę szkoleniową – CSWL Drawsko, OSPWL Żagań i OSPWL Orzysz. Pozostałe epizody i zadania realizowane będą również w rejonie Dęblina (Borowa), przestrzeni powietrznej RP oraz na poligonach morskich MW. Ponadto w ćwiczeniu planowane jest przebazowanie samolotów F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego na lotnisko Laage (Niemcy) – informuje nas ppłk. Pawlak.

Czytaj także: Co dalej z ćwiczeniem Kraj?

W ćwiczeniu uczestniczyć będzie około 18 tysięcy żołnierzy. 15 tysięcy wystawia strona polska, a 3 tysiące inne państw. W Dtagon-19 wykorzystane zostanie także 1,5 tysiąca różnorodnego sprzętu wojskowego i sił sojuszniczych, w tym jednostki wchodzące w skład wysuniętej wzmocnionej obecności – eFP.

Międzynarodowe ćwiczenia Dragon-19

W ćwiczeniu Dragon-19 planowany jest udział 12 innych państw w tym około 3 tysięcy żołnierzy z USA, Niemiec, Hiszpanii, Czech, Wielkiej Brytanii, Włoch, Bułgarii, Norwegii, Węgier, Chorwacji, Rumunii, Słowacji. W ćwiczeniu nie jest planowany udział samolotów F-35.

– Zgodnie z przyjętymi założeniami przemieszczenie pododdziałów jest zasadniczym elementem procesu planowania realizowanym przez ćwiczących dowódców. Przemieszczenie wojsk realizowane będzie sposobem kombinowanym w tym między innymi – przy jednoczesnym wykorzystaniu transportów kolejowych i drogowych, zgodnie z wypracowanymi przez ćwiczących decyzjami – opisuje ppłk. Pawlak.

Czytaj także: Minister obrony weźmie na muszkę przedsiębiorców

– Ćwiczenia krajowe, międzynarodowe i sojusznicze to ważny element utrzymania gotowości do sprostania współczesnym wyzwaniom bezpieczeństwa – dodaje oficer.

– Są również platformą do wdrożenia i doskonalenia nowego sprzętu i uzbrojenia oraz adaptacji istniejących technik, taktyk i procedur. Ćwiczenia organizowane przez Polskę, jej sojuszników i partnerów, a także samo NATO są najczęściej wynikiem długoletniego procesu planistycznego. Ich prowadzenie zakłada maksymalną transparentność oraz poszanowanie prawa międzynarodowego. Jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym. Jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu RSZ do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z WOT, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym. Skala i założenia ćwiczenia są odpowiedzią na współczesne zagrożenia. Dragon -19 jest ćwiczeniem z udziałem innych państw NATO oraz krajów partnerskich, które będzie prowadzone w układzie połączonym. Sprawdzana będzie synergia współdziałania wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz obrony terytorialnej. Siły Zbrojne RP będą po raz kolejny współdziałać z pododdziałami sojuszniczymi przebywającymi w Polsce w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO – tłumaczy ppłk. Marek Pawlak.

Wojsko, OT i administracja publiczna

W ramach ćwiczenia dużą rolę odgrywać będzie kooperacja z organami administracji rządowej i samorządowej. Do udziału w ćwiczeniu swoich przedstawicieli wydeleguje Departament Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Policja, Straż Graniczna i Państwowa Straż Pożarna.

Czytaj także: Galeria: Air Fair po raz dwunasty

Dla zapewnienia realności ćwiczone będą procedury wymiany informacji oraz współdziałania z Wydziałami Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego kilku Urzędów Wojewódzkich.

– W ramach ćwiczenia zostaną przeprowadzone ćwiczenia żołnierzy rezerwy. Zaplanowana liczba rezerwistów do odbycia ćwiczeń wojskowych to około 1000 żołnierzy – informuje nas przedstawiciel dowództwa.

W Dragon-19 weźmie też udział ponad 1,5 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z sześciu brygad OT.

– Głównym zadaniem żołnierzy WOT będzie wsparcie przemieszczenia wojsk operacyjnych w Stałych Rejonach Odpowiedzialności oraz współpraca ze Strażą Graniczną w osłonie granicy państwowej. Ponadto z Dowództwa WOT, oraz ćwiczących brygad, zostaną wydzielone grupy operacyjne. Ich zadaniem będzie planowanie działań obronnych wspólnie z wojskami operacyjnymi. Wnioski ze współdziałania posłużą weryfikacji rozwiązań przyjętych w doktrynie WOT. Podczas manewrów specjaliści WOT i wojsk operacyjnych rozwiną obszary współdziałania. Pomoże to przy doskonaleniu modelu szkolenia żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej – dodaje oficer Wojska Polskiego.

Czytaj także: Wojsko Obrony Terytorialnej wyszkoli snajperów

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego