Leonardo podpisał offset. Śmigłowce jeszcze w kwietniu

MON podpisało w poniedziałek z koncernem Leonardo, właścicielem PZL Świdnik, umowy offsetowe. Porozumienie otwiera drogę do zawarcia kontraktu na dostawę nowoczesnych śmigłowców dla Marynarki Wojennej.

Publikacja: 08.04.2019 13:51

AW101 Fot./Leonardo

AW101 Fot./Leonardo

Foto: AW101 Fot./Leonardo

MON nie ujawnia, ile dokładnie śmigłowców kupimy. Resort zapewnił jedynie, że główna umowa zakupowa zostanie podpisana jeszcze kwietniu. Pierwotne plany zakupowe, kreślone jeszcze za rządów w MON  Antoniego Macierewicza, zakładały zamówienie najpierw czterech ciężkich maszyn Zwalczania Okrętów Podwodnych (ZOP) z opcją na pozyskanie czterech kolejnych w przyszłości.

Czytaj także: AW101 na testach w Gdyni

Dziś taki plan jest mało prawdopodobny. Brakuje pieniędzy, więc eksperci szacują, że w grę mogą wchodzić najwyżej 4 helikoptery AW101. Maszyny przylecą z brytyjskiej fabryki włoskiego koncernu w Yeovill.

To potężne, drogie maszyny kosztujące w zależności od wyposażenia ok. 100 mln dol. za sztukę.

Po Mielcu czas na Świdnik

– Umowę główną podpiszemy jeszcze w tym miesiącu, w kwietniu tego roku. Bardzo się cieszę z tego, że po zakontraktowaniu w Mielcu dostaw śmigłowców dla wojsk specjalnych mamy przygotowaną i wynegocjowaną kolejną umowę. Będzie to kontrakt dotyczący śmigłowców dla Marynarki Wojennej RP. Postępujemy w ten sposób, żeby sprzęt zamawiać w firmach, które produkują helikoptery w Polsce – zaznaczył szef MON Mariusz Błaszczak.

Czytaj także: Mieleckie Black Hawki uzbroją komandosów

Poniedziałkowy komunikat MON skupia się na uzgodnionej za zamkniętymi drzwiami umowie offsetowej, a właściwie, na 9 cząstkowych umowach zawieranych z Leonardo. Producentem śmigłowców AW101. Umowy zawierane są także z poddostawcami specjalistycznego  wyposażenia  przyszłych śmigłowców ZOP i morskiego ratownictwa. Mowa o spółkach Thales DMS France SAS oraz  MES.

Centrum serwisowe w ramach offsetu z Leonardo

Jakie korzyści przyniesie offset Leonardo dla polskiego przemysłu? Najważniejszym przedsięwzięciem kompensacyjnym będzie utworzenie w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców. W łódzkich zakładach, wyspecjalizowanych w remontowaniu i modernizacjach wojskowej floty śmigłowcowej, powstanie centrum serwisowe dla nowych wiropłatów. To właśnie tam odbywać się będzie pełna obsługa techniczna, serwisy i niezbędne naprawy nowych maszyn.

Czytaj także: Lockheed podpisał umowy offsetowe

Umowa gwarantuje także kontynuację asysty technologicznej i wsparcia technicznego przez firmę Leonardo przez pierwszych 10 lat eksploatacji śmigłowców.

Wartość transferu technologii związanego z offsetem wyliczono na 395,9 mln zł.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego