NBPWP Borsuk na ćwiczeniach Dragon-21

Odbywające się w dniach od 2 do 18 czerwca ćwiczenia Dragon-21 to największe tego typu przedsięwzięcie szkoleniowe realizowane w 2021 r. przez Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej.

Publikacja: 14.06.2021 12:58

NBPWP Borsuk na ćwiczeniach Dragon-21

Foto: NBPWP Borsuk. Fot./HSW. S.A.

Poza możliwością weryfikacji poziomu wyszkolenia jednostek i oddziałów 18. Dywizji Zmechanizowanej, stały się także znakomitą okazją do prezentacji nowych wyrobów rodzimego przemysłu. Wśród nich jest prototyp Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty Borsuk z, należącej do Grupy Kapitałowej PGZ, Huty Stalowa Wola.

Pokaz Borsuka na Dragon-21

Pokaz Borsuka podczas ćwiczeń Dragon-21 był jedną z pierwszych publicznych prezentacji możliwości prototypu NBPWP Borsuk i pierwszą przeprowadzoną podczas ćwiczeń wojskowych. Poza pokazem dynamicznym, prototyp nowego bojowego wozu piechoty prezentowano na wystawie statycznej. Tam mieli okazję zapoznać się z nim m.in. ministerstwa obrony narodowej Mariusz Błaszczak czy szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak. Ten ostatni wypowiedział się, że Borsuk jest „bezwzględnie potrzebny” Wojsku Polskiemu. Obecnie jedynym gąsienicowym bojowym wozem piechoty polskich batalionów zmechanizowanych jest archaiczny BWP-1, obchodzący niedawno 55. urodziny.

Generał wysoko ocenia opancerzenie wozu i jego siłę ognia, wyróżniające się na tle innych zachodnich wozów, ale także wozów bojowych potencjalnych przeciwników. Gen. Andrzejczak, jak i wielu jego podkomendnych, z niecierpliwością czeka na dostawy pierwszych NBPWP Borsuk do jednostek bojowych.

Borsuk z Huty Stalowa Wola

Projekt NBPWP Borsuk realizowany jest przez konsorcjum z HSW na czele. W skład konsorcjum, zawiązanego jeszcze w 2013 r., wchodzą:

  • Ośrodek Badawczo Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM,
  • Rosomak,
  • Wojskowe Zakłady Elektroniczne,
  • Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne,
  • Akademia Sztuki Wojennej,
  • Wojskowe Zakłady Inżynieryjne,
  • Wojskowa Akademia Techniczna,
  • Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej
  • Politechnika Warszawska.
"NBPWP Borsuk. Fot./HSW. S.A."

Z Borsukiem po raz kolejny mógł zapoznać się szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak. Na zdjęciu z prezesem PGZ S.A. Sebastianem Chwałkiem (po prawej) i prezesem HSW S.A. Bartłomiejem Zającem (po lewej). Fot./HSW S.A.

radar.rp.pl

Pojazd miał swoją premierę w Kielcach podczas MSPO 2017, kiedy zaprezentowano tzw. model funkcjonalny. Pierwotnie przewidywano zakończenie pracy badawczo-rozwojowej już w 2019 r. Dotrzymanie terminu byłoby realne, gdyby nie model współpracy pomiędzy MON i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (dofinansowujące w znacznym stopniu projekt), umożliwiający rozpoczęcie prac bez uprzedniego zatwierdzonych wstępnych założeń taktyczno-technicznych przez przyszłego użytkownika.

Obecnie trwa etap badań wstępnych prototypu, ukończonego w 2019 r. W tym badań zachowania podczas pływania i użycia uzbrojenia. Proces potrwa do końca bieżącego roku. Na 2022 r. przewidywane jest przeprowadzenie badań kwalifikacyjnych.

Czytaj także: Witold Słowik: Na MSPO najważniejszy jest Borsuk

Jeśli ich przebieg będzie pomyślny, będzie możliwe rozpoczęcie negocjowania umowy i przygotowań do rozpoczęcie produkcji. Uruchomienie budowy pierwszej partii Borsuków mogłoby nastąpić na przełomie 2023 i 2024 r., a pierwsze – na razie nieliczne – wozy mogłyby trafić do jednostek na przełomie lat 2024 i 2025.

NBPWP Borsuk

Sam Borsuk to lekki pływający bojowy wóz piechoty, zbudowany w układzie konstrukcyjnym typowym dla współczesnych pojazdów tej klasy. Z przodu pojazdu umieszczony jest przedział napędowy, mieszczący silnik MTU 8V199 TE20 o mocy 530 kW/720 KM i automatyczną skrzynię przekładniową Perkins X300, zintegrowane w  powerpacku. Napęd zapewnia pojazdowi bardzo dobre charakterystyki trakcyjne, także w wodzie.

Czytaj także: Pancerny Borsuk daje ognia na Drawsku

Za przedziałem napędowym znajduje się przedział bojowy dla trzyosobowej załogi, tylną część pojazdu zajmuje zaś sześcioosobowy desant. Pojazd ma 7,6 m długości i 3,4 m szerokości, wysokość zależeć będzie od wersji. W podstawowej Borsuk ma być wyposażony w bezzałogową wieżę polskiej produkcji ZSSW-30, opracowaną przez HSW we współpracy z Grupą WB Electronics i kilkoma innymi przedsiębiorstwami polskiej zbrojeniówki (m.in. PCO).

"NBPWP Borsuk. Fot./HSW. S.A."

NBPWP Borsuk. Fot./HSW. S.A.

radar.rp.pl

Jest to potencjalnie jedno z najlepszych rozwiązań na rynku. Wieżę wyposażona w system kierowania ogniem umożliwiający pracę w trybach hunter-killer i killer-killer. Podstawowym uzbrojeniem jest 30 mm armata szybkostrzelna Northrop Grumman Mk 44S Bushmaster II, zasilana amunicją 30×173 mm. Także z programowalnym rozcaleniem. Sprzężony z nią jest 7,62 mm km UKM-2000C. Do zwalczania celów opancerzonych służyć mają ppk Spike LR. Z prawej strony wieży zamontowano wyrzutnię dla pary takich pocisków.

Czytaj także: Pancerny Borsuk coraz bliżej armii

Wieża jest opancerzona na takim samym poziomie jak korpus kadłuba. Jej bazowa wersja, opracowana w celu integracji z kołowymi bojowymi wozami piechoty Rosomak kończy aktualnie badania kwalifikacyjne. Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się negocjacje na temat zamówienia seryjnych wież tej wersji. Może objąć nawet ponad 300 egzemplarzy.

Nie wiadomo, ile Borsuków zasili Wojska Lądowe. Z pewnością na początku konieczne będzie sformowanie jednego-dwóch batalionów zmechanizowanych dla 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w miejsce dwóch przekazanych do nowosformowanej 19. Brygady Zmechanizowanej. Ostrożnie można mówić o przynajmniej 400 pojazdach w wersji pływającej, a także kilkudziesięciu wozach wsparcia na zunifikowanym podwoziu. Huta Stalowa Wola prowadzi także prace nad tzw. ciężkim Borsukiem – lepiej opancerzonym, ale niepływającym.

Poza możliwością weryfikacji poziomu wyszkolenia jednostek i oddziałów 18. Dywizji Zmechanizowanej, stały się także znakomitą okazją do prezentacji nowych wyrobów rodzimego przemysłu. Wśród nich jest prototyp Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty Borsuk z, należącej do Grupy Kapitałowej PGZ, Huty Stalowa Wola.

Pokaz Borsuka na Dragon-21

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego