Polskie okręty podwodne spełniają normy BHP

Okręt podwodny ORP Bielik (296) typu Kobben. Fot./Marynarka Wojenna.

Na stronach internetowych Sejmu RP opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację poselską dotyczącą okrętów podwodnych typu Kobben.

Posłowie Michał Urbaniak i Konrad Berkowicz (Konfederacja Wolność i Niepodległość) na początku sierpnia zwrócili się do resortu obrony z interpelacją dotyczącą okrętów typu Kobben. Pytania dotyczyły przystosowania ORP Bielik do funkcji muzealnych, a także tego czy eksploatacja jednostek tego typu jest zgodna z normami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nie zagraża bezpieczeństwu załogi. Posłowie proponowali także rejs jednostki dookoła świata bądź trasą ucieczki ORP Orzeł z Tallina.

Ostatecznie wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz odpowiedział tylko na część pytań. Przede wszystkim wyjaśnił, że naprawa ORP Bielik, przeprowadzona w 2019 r., nie obejmowała przygotowania jednostki dla osób niepełnosprawnych. To dlatego, gdyż nie prowadzono wówczas żadnych prac przygotowujących jednostkę do pełnienia funkcji okrętu-muzeum. Dodatkowo Skurkiewicz jasno poinformował, że eksploatacja okrętów typu Kobben jest zgodna z normami BHP i nie zagraża bezpieczeństwu ich załóg.

Czytaj także: Posłowie pytają. Kobbenem dookoła świata?

Obecnie w Marynarka Wojenna eksploatuje dwa okręty typu Kobben ‒ ORP Bielik i ORP Sęp. Miałby je zastąpić przynajmniej jeden szwedzki okręt podwodny typu A17 Södermanland. Negocjacje w prawie zakupu dwóch takich jednostek prowadzone są od listopada 2019 r.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Udany test amerykańskiego pojazdu hipersonicznego

Pentagon przeprowadził udany test hipersonicznego pojazdu szybującego C-HGB (Common Hypersonic Glide Body). Próbę przeprowadzono ...

Chiny czekają na nowy okręt desantowy

W stoczni Hudong–Zhonghua Shipbuilding w Szanghaju zwodowano drugi wielozadaniowy okręt desantowy typu 075. Podobnie ...

Minister obrony weźmie na muszkę przedsiębiorców

Rozszerzanie granic nadzoru władz wojskowych nad spółkami których sprzęt i zasoby będą w czasie ...