Posłowie pytają. Kobbenem dookoła świata?

Okręt podwodny ORP Sęp (295) typu Kobben. Fot./Łukasz Pacholski.

Na stronach Sejmu opublikowano interpelację posłów Konrada Berkowicza  i Michała Urbaniaka (obaj Konfederacja Wolność i Niepodległość) w sprawie okrętów Marynarki Wojennej.

Pytania, skierowane do Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczyły przede wszystkim stanu technicznego okrętów podwodnych typu Kobben.

Posłowie zwrócili się do obu ministerstw z sześcioma pytaniami. Obejmowały one następujące kwestie:

  • Czy remont na ORP Bielik obejmował także przystosowanie okrętu do funkcji muzeum poprzez instalacje muzealnych tablic informacyjnych dotyczących historii okrętu, jak i jego wyposażenia?
  • Czy remont obejmował także przystosowanie okrętu do potrzeb niepełnosprawnych zwiedzających?
  • Czy korzystanie z okrętów typu (w oryginale klasy) Kobben jest zgodne z zasadami BHP i nie zagraża bezpieczeństwu załogi?
  • Czy w przypadku okrętów typu Kobben ich wartość muzealna nie przewyższa wartości bojowej?
  • Czy nie uważa Pan, że dobrym pomysłem na promocję Polski na arenie międzynarodowej byłby rejs jednego z okrętów klasy Kobben dookoła świata lub chociaż trasą ucieczki z Tallina okrętu ORP Orzeł?
  • Czy ministerstwo ma plan włączenia polskich okrętów, których wiek często przekracza 50 lat, do kolekcji muzeów związanych z Marynarką Wojenną? Pytanie tyczy się okrętów takich jak np. niszczyciele min ORP Flaming i ORP Czajka.

Obecnie Marynarka Wojenna eksploatuje trzy okręty podwodne. ORP Orzeł (znajdujący się w ciągłym remoncie od czerwca 2014 r.) i dwa okręty typu Kobben (ORP Bielik i ORP Sęp). Według informacji resortu obrony, w ciągu najbliższych miesięcy można spodziewać się zawarcia umowy ze Szwecją w sprawie zakupu przynajmniej jednego używanego okrętu podwodnego typu Västergötland.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Pomyślne próby USS Oakland

Stocznia Austal USA pomyślnie zakończyła próby morskie wielozadaniowego okrętu klasy LCS, przyszłego USS Oakland (LCS ...

Niedoszłe polskie fregaty podniosły chilijskie bandery

W Sydney, bez rozgłosu, odbyła się skromna uroczystość przekazania i podniesienia bander Marynarki Wojennej ...

Rozpoczęcie produkcji systemu JPALS

Wystartował program produkcji tzw. wspólnego systemu wspomagania precyzyjnego podejścia i lądowania typu JPALS (Joint ...