ORP Ślązak wcielony do służby

ORP Ślązak. Fot./Łukasz Pacholski

W ramach obchodów 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej odbyła się uroczystość podniesienia bandery i wcielenia do służby korwety patrolowej ORP Ślązak.

W powyższym wydarzeniu brał udział minister obrony Mariusz Błaszczak, przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przemysłu oraz wielu gości. ORP Ślązak jest kolejnym nowym okrętem, który trafił do służby w Marynarce Wojennej. Ostatnim był niszczyciel min ORP Kormoran. W bieżącym roku planowane jest jeszcze wcielenie pierwszego z sześciu holowników, które są budowane w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku.

ORP Ślązak. Fot./Łukasz Pacholski

Czytaj także: Patrolowiec „Ślązak” przekazany Marynarce Wojennej

Historia korwety patrolowej ORP Ślązak sięga przełomu wieku, kiedy Marynarka Wojenna rozpoczęła program Gawron. Jego celem była budowa siedmiu wielozadaniowych korwet. W listopadzie 2001 r. w Gdyni położono stępkę pod prototyp. Jak się okazało była to jedyna jednostka, którą udało się zbudować.

ORP Ślązak. Fot./Łukasz Pacholski

Wśród zadań stawianych przed korwetą wymienia się zwalczanie celów nawodnych, powietrznych i zagrożeń asymetrycznych. Okręt przeznaczono także do patrolowania i ochrony torów podejściowych oraz morskich linii komunikacyjnych, eskorty i ochrony jednostek komercyjnych. Okręt przystosowano do kontroli morskich szlaków, jako element sił wielonarodowych, zwalczania piractwa i terroryzmu morskiego, współpracy z siłami specjalnymi w zabezpieczaniu ich działań oraz udziału w akcjach humanitarnych i ekologicznych.

Czytaj także: Wysłużone szwedzkie okręty dla Marynarki Wojennej

W ramach, podpisanego przez ministra Błaszczaka, nowego planu modernizacji technicznej przewidziano kontynuację projektów modernizacji technicznej Marynarki Wojennej. W przypadku wielozadaniowych jednostek nawodnych trzonem floty ma być program Miecznik. Te jednostki mają zastąpić obecnie eksploatowane fregaty typu Oliver Hazard Perry. Uzupełnieniem dla Mieczników będzie ORP Ślązak.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Znów zmiana w PGZ. Człowiek premiera dopilnuje fabryk broni

Witold Słowik prawnik, menadżer, działacz samorządowy, b. wiceminister rozwoju a ostatnio podsekretarz stanu  w ...

Tajne życie Sokołów

Na początku tygodnia MON podpisało w Świdniku umowę na wyposażenie 4 używanych maszyn SW-3 ...

Policja na zakupach. Potrzebna amunicja i granaty

Komenda Główna Policji opublikowała informacje o rozpoczęciu dwóch postępowań przetargowych związanych z zakupem amunicji ...