Amazon rekrutuje wojskowych

Rok temu Amazon uruchomił w Polsce specjalny program rekrutacyjny skierowany do byłych żołnierzy. Amazon Military – bo tak nazywa się program – ma przyciągnąć do globalnej firmy najlepszych speców od logistyki i zarządzania.

Publikacja: 28.08.2019 09:47

Fot./Amazon

Fot./Amazon

Foto: Fot./Amazon

Amerykański koncern wierzy, że byli wojskowi mają wysokie kompetencje w tym zakresie.

W Stanach Zjednoczonych to żadna nowość. Program Amazon Military działa tam już od dobrych kilku lat. Kiedy przedsięwzięcie ruszyło, szef firmy Jeff Bezos postawił przed nim ambitny cel: zatrudnienie 25 tys. byłych żołnierzy do 2021 roku. Jak mówił, Amazon szuka liderów, kreatywnych menedżerów, którzy dobrze się czują w pracy ukierunkowanej na osiąganie wyznaczonych celów i budowanie zespołów.

Niedługo później korporacja przeszczepiła militarny program na grunt europejski. Dzisiaj wiceszefem Amazona odpowiedzialnym za operacje w Europie jest Steven Harman. To były żołnierz amerykańskich sił zbrojnych, który w firmie pracuje już od ponad 18 lat. Z kolei w 2018 roku Amazon otworzył drzwi przed byłymi żołnierzami polskich sił zbrojnych. Ruch handlowego giganta trafił na podatny grunt. Wśród oficerów i podoficerów służących w Wojsku Polskim nie brakuje ekspertów od logistyki, którzy zabezpieczali potężne przedsięwzięcia, takie jak np. międzynarodowe ćwiczenia wojskowe. Co więcej, praca w środowisku międzynarodowym – w którym trzeba znać obce języki i potrafić poruszać się w warunkach różnic kulturowych – dla wielu byłych oficerów polskiego wojska jest chlebem powszednim. Wielu z nich brało udział w zagranicznych misjach, pracowało w instytucjach NATO-wskich czy kształciło się na zagranicznych uczelniach wyższych, np. w Stanach Zjednoczonych.

Przykładem takiej osoby jest Łukasz Boguszewski, komandor, dzisiaj już w rezerwie. Mundur Marynarki Wojennej RP zamienił na karierę w biznesie. Przygodę w Siłach Zbrojnych RP zaczął w warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej, na której skończył mechatronikę. Kolejne etapy jego pracy to lotnictwo Marynarki Wojennej, służba w poszczególnych dowództwach operacyjnych oraz w Ministerstwie Obrony Narodowej, gdzie po 19 latach w mundurze Boguszewski zakończył służbę.

""

Fot./Amazon

radar.rp.pl

– Aktualnie pracuję na stanowisku menedżera operacyjnego w programie Military Pahtways – mówi nam Łukasz Boguszewski.

– Zarządzam zmianą od pięciuset do tysiąca osób. Praca polega na bezpiecznym wykonaniu założonego wcześniej planu, dzięki czemu nasi klienci  dostaną zamówione przedmioty, zgodnie z ich oczekiwaniami – podkreśla.

Jak dodaje, Amazon oferuje kompleksowy program rozwoju dla byłych żołnierzy zawodowych.

– Można znaleźć się w świecie logistyki pisanej przez najlepszą firmę świata. Amazon ceni te zdolności żołnierzy, które są w wojsku ciągle rozwijane: zarządzanie zespołami, pracę w zmiennym środowisku, podejmowanie ryzyka i decyzji przy deficycie czasu – wylicza Łukasz Boguszewski.

Codzienne wykonywanie obowiązków w Amazonie porównuje do pracy w wojskowym centrum operacyjnym. Pomiędzy strukturą sił zbrojnych i amerykańską firmą dostrzega podobieństwa, jednak w tej drugiej panują zdecydowanie bardziej miękkie relacje pomiędzy poszczególnymi poziomami. Być może właśnie to stanowi o sile i dynamice Amazona.

– To jest idealna praca dla najzdolniejszych żołnierzy – mówi bez wahania. – Pracuję w operacji. Dostaję zadanie do realizacji, mam swój zespół i musimy to zadanie zrealizować w ciągu zmiany.

O wojskowym programie rekrutacyjnym Amazona Łukasz Boguszewski dowiedział się z sieci. Rekrutacja do tej firmy jest złożona i wieloetapowa. Pracownicy odpowiedzialni za przyjmowanie nowych ludzi sprawdzają kompetencje miękkie i analityczne kandydata.

– Ale robią to w taki sposób, że na każdy etap czekałem z ogromną ciekawością – wspomina swoją ścieżkę do Amazona. – Rekruterzy są bardzo pomocni. Zaskoczyło mnie np. to, że po jednej z rozmów dostałem informację zwrotną z tym, co powinienem poprawić przed kolejną rozmową. Myślę, że ten sposób oceny kandydata powoduje, że proces rekrutacji, mimo iż bardzo wymagający, nie jest absolutnie stresujący – mówi Boguszewski.

Amazon wciąż szuka kandydatów o podobnych kompetencjach. Przykładowo na stronie internetowej firmy można znaleźć aktualne ogłoszenie, dotyczące naboru na stanowisko manager zespołu logistycznego, dedykowane byłym wojskowym. Praca na tym stanowisku polega na zarządzaniu zespołem pracującym w centrum logistycznym. Zespoły logistyczne w centrach Amazona liczą od 80 do 120 osób, więc kandydat musi mieć zdolności przywódcze i solidne kompetencje menedżerskie. Amerykańska firma wymaga też doskonałej znajomości języka angielskiego oraz doświadczenia w pracy z zespołem. Więcej wiadomości na temat tej oferty pracy można znaleźć na stronie internetowej Amazona pod tym linkiem.

""

radar.rp.pl

– Artykuł powstał we współpracy z Amazon Polska.

Amerykański koncern wierzy, że byli wojskowi mają wysokie kompetencje w tym zakresie.

W Stanach Zjednoczonych to żadna nowość. Program Amazon Military działa tam już od dobrych kilku lat. Kiedy przedsięwzięcie ruszyło, szef firmy Jeff Bezos postawił przed nim ambitny cel: zatrudnienie 25 tys. byłych żołnierzy do 2021 roku. Jak mówił, Amazon szuka liderów, kreatywnych menedżerów, którzy dobrze się czują w pracy ukierunkowanej na osiąganie wyznaczonych celów i budowanie zespołów.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego