Wojska Obrony Terytorialnej tworzą cyberarmię

Fot./WOT

Powstaje Zespół Działań Cyberprzestrzennych w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym roku zostanie do niego wcielonych 100 osób.

Z informacji przekazanej przez ppłk. Marka Pietrzaka, rzecznik WOT wynika, że w pierwszej grupie stu żołnierzy, aż 90 proc. stanowić będą ochotnicy pełniący terytorialną służbę wojskową. Pozostali będą żołnierzami zawodowymi. Spośród stanowisk przewidzianych dla ochotników, co trzecie będzie zajmowane przez szeregowych. Kolejne 30 proc. będą stanowili podoficerowie, a pozostałą część oficerowie.

Czytaj także: WOT ma własną szkołę

– Cyberkomponent będzie zbudowany – podobnie jak sekcje lekkiej piechoty – na zasadzie łączenia ekspertów z młodymi talentami. Do grupy ekspertów trafią osoby doświadczone. Mowa o osobach, które na co dzień pracują np. w firmach informatycznych i chciałyby pomagać w zapewnianiu bezpieczeństwa państwa. Do grupy młodych talentów trafią tzw. „młode gwiazdy” wyszukane przez wojskowych head hunterów. Będą to osoby osiągające nieprzeciętne wyniki, absolwenci olimpiad, najlepsi uczniowie techników informatycznych – opisuje ppłk. Pietrzak.

Dodaje, ze te osoby będą mogły liczyć na stypendia, dofinansowanie studiów, czy szkolenia. Będą mogły się rozwijać i zdobywać doświadczenie u boku ekspertów.

W rekrutacji do cyberkomponentu mniejsze znaczenie będzie miała sprawność fizyczna. Wojskowi zapewniają, że „w niektórych, uzasadnionych przypadkach, selekcja fizyczna może zostać całkowicie pominięta”.

Czytaj także: Ile zarobi ochotnik WOT?

Początkowo zespół będzie funkcjonował w Warszawie. W kolejnych latach zespół uzupełnią mniejsze grupy regionalne, a następnie wojewódzkie.

WOT wyszkoli cyberarmię

Szkolenie cyberkomponentu będzie trzy etapowe:

Pierwszy rok szkolenia rozpocznie się od weryfikacji ochotników przez służby. Jest to konieczne, gdyż cyberarmia WOT otrzyma dostęp do informacji niejawnych. Samo szkolenie skupi się na sieciach komputerowych, inspekcji, oraz ogólnych informacjach na temat cyberbezpieczeństwa.

Drugi rok to czas przewidziany na kursy specjalistyczne.

Na trzecim roku ochotnicy przejdą zaawansowane wojskowe szkolenia specjalistyczne, również za granicą. W tym zakresie WOT współpracuje m.in. z amerykańską Gwardią Narodową. Warto tutaj zauważyć, że w USA Gwardia odpowiada za 40 proc. potencjału do obrony cyberprzestrzeni.

Czytaj także: Wojsko Obrony Terytorialnej wyszkoli snajperów

Pierwsze szkolenia ochotników odbędą się na przełomie lipca i sierpnia i zakończą się przysięgą wojskową.

Cyberarmia WOT istotnym elementem dla bezpieczeństwa

Z punktu widzenia całości systemu cyberbezpieczeństwa, WOT będzie tzw. force providerem.Oo oznacza, że będzie odpowiadał za organizację, wyposażenie i wyszkolenie sił zgodnie ze standardami określonymi przez dowódcę Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (koncepcja i harmonogram ich tworzenia przygotowuje gen. Karol Molenda, będzie ona gotowa pod koniec czerwca).

Jak zaznacza ppłk. Pietrzak w przypadku wojny komponent ten wejdzie w podporządkowanie operacyjne.

Czytaj także: Polska wyjątkowym sojusznikiem dla USA! IBCS coraz bliżej „Wisły”

Kandydaci, którzy już wcześniej zgłosili swoje aplikacje do cyberzespołu WOT mogą spodziewać się wezwania do WKU lub komórki kadrowej swojej jednostki w celu ustalenia dalszych działań.

Obecni żołnierze WOT, jak również kandydaci, którzy są zainteresowani służbą w cyberkomponencie WOT powinni przesłać swoje aplikacje (CV i list motywacyjny) na adres: cyberrekrutacja@mon.gov.pl.

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Fregata Alsace zwodowana

W stoczni francuskiego koncernu Naval Group w Lorient odbyła się uroczystość wodowania fregaty rakietowej ...

PZL Mielec dostarczy śmigłowce na Filipiny

Ministerstwo Obrony Filipin poinformowało, że podpisało umowę na dostawy 16 wielozadaniowych śmigłowców transportowych S-70i ...