Defilada w Katowicach, a za rok w Ossowie?

Fot./ Jerzy Dudek

Tym razem nie w Warszawie, ale w Katowicach odbędą się główne uroczystości związane z Dniem Wojska Polskiego.

Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony w trakcie wizyty na Śląsku powiedział, że tegoroczne Święto Wojska Polskiego odbędzie się na Śląsku, w Katowicach. – A więc już dziś zapraszam państwa na defiladę, która odbędzie się 15 sierpnia w Katowicach, w przededniu setnej rocznicy wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego – powiedział Błaszczak.

– W ubiegłym roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznał 2019 rok za rok Powstań Śląskich. To bardzo ważne wydarzenie upamiętniające stulecie wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego, upamiętniające odradzanie się państwowości Polski i wielką wolę Ślązaków, do tego, aby Śląsk stanowił część odrodzonej Rzeczypospolitej – dodał minister Błaszczak.

MON na razie nie informuje jaka będzie trasa parady wojskowej, a także czy wezmą w niej udział przedstawiciele innych służb mundurowych. W poprzednich defiladach zawsze brali udział przedstawiciel grup rekonstrukcyjnych, można więc przypuszczać, że i tym razem się pojawią. Być może część z nich będzie przebrana za powstańców śląskich. „Szczegóły dotyczące przebiegu defilady organizowanej w Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia br. w Katowicach zostaną przekazane później w osobnym komunikacie MON” – poinformował nas zespół prasowy resortu obrony. Kiedy? Nie wiadomo.

Przypomnijmy, że dwie ostatnie defilady wojskowe – 3 maja 2019 r. oraz 15 sierpnia 2018 roku zostały zorganizowane w Warszawie na Wisłostradzie.

3 maja tego roku na ulice Warszawy wyszło ponad 2 tys. wojskowych i przedstawicieli innych służb. Podczas defilady zaprezentowały się zarówno jednostki polskie, jak i przedstawiciele wojsk stacjonujących w naszym kraju (Amerykanie, Brytyjczycy, Rumuni i Chorwaci). Wisłostradą przejechało ponad 200 pojazdów, wśród nich m.in. amerykańskie czołgi Abrams i transportery Bradley oraz polskie transportery Rosomak, czołgi Leopard i armatohaubice.

W poprzednim latach trasa defilady wiodła al. Ujazdowskimi w Warszawie, od placu Trzech Krzyży do ul. Belwederskiej. Prezydent przyjmował defiladę z trybuny ustawionej w pobliżu Belwederu.

W przyszłym roku kolejna parada powinna zostać zorganizowana w Ossowie, bo wtedy będziemy obchodzili 100 rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w bitwie pod Warszawą. W miejscowości tej planowane jest wybudowanie Muzeum Bitwy Warszawskiej, a przy nim specjalne miejsce do parad wojskowych.

Problem polega na tym, że budowa tego muzeum jest opóźniona i nie wiadomo, czy do tego czasu ono powstanie. Zgodnie z harmonogramem inwestycji 15 sierpnia tego roku powinien zostać wkopany kamień węgielny w Ossowie, a w przyszłym roku na 100 lecie bitwy placówka przyjąć zwiedzających.

Projekt kompleksu memorialnego w Ossowie został wybrany do realizacji w tzw. konkursie idei latem 2017 r. i szef resortu obrony Antoni Macierewicz ogłosił to 15 sierpnia tamtego roku. – Godne uczczenie Bitwy Warszawskiej jest naszym absolutnym obowiązkiem – powiedział wtedy Macierewicz.

Na całość założenia architektonicznego mają składać się dwa zespoły obiektów. Tworzy go muzeum na wzgórzu górującym nad polem bitwy z trybunami od południa. Pomiędzy dwoma Masz­tami Stulecia zaplanowana jest Aleja Zwycięstwa prowadząca na zadaszony taras. Z planów wynika, że drugą częścią kompleksu memorialnego ma być otoczony murem Ogród Pa­mięci Poległych z 600 obeliskami oraz ołtarz polowy lub scena z amfiteatralnym placem. Projekt zakłada m.in. przełożenie rzek, wymianę gruntu, stworzenie nasypu, na którym znajdą się trybuny, z których będzie można obejrzeć inscenizację bitwy.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wycofanie fregaty Scirocco

Marina Militare, po niemal 37 latach służby, wycofała fregatę rakietową Scirocco (F 573). Jest ...

Pierwszy lot bezzałogowca Falco Xplorer

Leonardo dokonał oblotu prototypu bezzałogowego aparatu latającego Falco Xplorer. Jest to największa tego typu ...

Jak Rosja przegrała bitwę z Turcją

Przewaga technologiczna przeciwnika na polu walki sprawiła, że pierwsze starcie z natowską armią skończyło ...