Wojsko Obrony Terytorialnej wyszkoli snajperów

Wojska Obrony Terytorialnej chcą wyszkolić nie tylko strzelców wyborowych, ale też snajperów. W każdej kompanii powinni znaleźć się żołnierze z takimi umiejętnościami.

Publikacja: 23.04.2019 11:00

Fot./Roman Bosiacki

Fot./Roman Bosiacki

Foto: Fot./Roman Bosiacki

Tak zakłada dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła. Jego zdaniem w każdej kompanii powinna znajdować się jedna sekcja snajperska składająca się z trzech par snajperskich. W każdej dwie osoby czyli snajper i obserwator. Ponadto w każdej sekcji lekkiej piechoty dwóch strzelców wyborowych. Szkolenie tych drugich żołnierzy już trwa na poligonach.

Czytaj także: Szukaj Ile zarobi ochotnik WOT?

To oznacza, że ten rodzaj wojsk niebawem otrzyma też uzbrojenie niezbędne do dokonywania takich precyzyjnych strzelań. W wyposażeniu pododdziałów WOT-u znajdą się karabiny wyborowe kalibru 7,62 mm oraz karabiny dla snajperów 8,6 mm i 12,7 mm. Te ostatnie umożliwiają przestrzelenie lekkiego pancerza. Mogą być wykorzystywane nie tylko do rażenia siły żywej (na odległościach do około 2 km), ale też zwalczania lekko opancerzonych pojazdów, czy nawet niszczenia np. systemów obserwacyjnych wozów bojowych, czy radarów.

Obecnie w Wojsku Polskim wykorzystuje się między innymi wielkokalibrowe karabiny wyborowe Tor, produkowane przez ZM Tarnów. Żołnierze wojsk operacyjnych korzystają też z karabinów wyborowych Bor o kalibrze 7,62 mm produkowanych w Zakładach Mechanicznych Tarnów.

Czytaj także: Narodowy zbrojmistrz prezentuje broń

W tej chwili żołnierze WOT korzystają w trakcie szkolenia z polskiego uzbrojenia (Bory i Tory). W przyszłości pojawią się także zmodernizowane posowieckie karabinki SWD.

Szkolenie takich żołnierzy będzie trwało 6 lat. Pierwsze trzy lata to szkolenie strzelców wyborowych. Najlepsi z nich wejdą na wyższy poziom szkolenia i będą mogli zostać snajperami.

Nowoczesny sprzęt w siłach WOT

Wojska Obrony Terytorialnej stopniowo dostają nowoczesny sprzęt. Formacja ta otrzymała już ok. 15 tys. karabinków Grot, a do końca roku ma w sumie posiadać 20 tys. sztuk tej broni. Stopniowo będą też wprowadzane nowsze wersje tego karabinu.

Na wyposażeniu WOT znajdą się też już drony obserwacyjne FlyEye zakupione w ożarowskiej firmie WB Electronics, odbywają się też szkolenia ich operatorów. Zawarta w poprzednim roku umowa dotyczyła dostarczenia 3 zmodernizowanych zestawów Bezzałogowych Statków Powietrznych Fly Eye wraz z pakietem szkoleniowym. W skład jednego zestawu wchodzą cztery platformy powietrzne. Łącznie do WOT powinno trafić 12 nowych bezzałogowców. WOT posiada też drony uderzeniowe Warmate, wykorzystywane są one teraz m.in. do szkoleń (w WOT jest teraz 20 operatorów).

Czytaj także: Od visa do grota i pioruna, czyli 100 lat polskiej zbrojeniówki

Terytorialsi otrzymają też lekkie moździerze LMP-2017 kalibru 60 mm produkowane przez zakłady w Tarnowie (w sumie mają otrzymać ich 780 sztuk, a pierwsza partia trafi do nich w tym roku).

Na razie opóźnia się program szkolenia żołnierzy TSW z wykorzystaniem przeciwlotniczych zestawów rakietowych GROM. Wynika to z opóźnienień przy wprowadzeniu systemu PIORUN. Gdy ten program ruszy wyrzutnie GROM zostaną przekazane żołnierzom WOT.

Czytaj także: Superradary, kraby, pioruny i gromy

WOT planuje też szkolenie z zakresu juczenia koni, które będą wykorzystywane m.in. w terenie górskim do przenoszenia dużych ładunków. W 2021 roku ruszy też program szkolenia psów do poszukiwania ludzi (zwierzęta te przejdą kwalifikację do służby, będzie się nimi opiekował przewodnik). Psy będą wykorzystywane m.in. w akcjach ratunkowych, do poszukiwania ludzi zaginionych, a czasie wojny do poszukiwania osób, które mogą prowadzić działania dywersyjne.

W szkoleniach żołnierzy WOT aktywnie uczestniczą przedstawiciele podobnych formacji działających w innych sojuszniczych państwach np. z amerykańskiej Gwardii Narodowej, czy szwedzkiej Gwardii Krajowej.

Tak zakłada dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła. Jego zdaniem w każdej kompanii powinna znajdować się jedna sekcja snajperska składająca się z trzech par snajperskich. W każdej dwie osoby czyli snajper i obserwator. Ponadto w każdej sekcji lekkiej piechoty dwóch strzelców wyborowych. Szkolenie tych drugich żołnierzy już trwa na poligonach.

Czytaj także: Szukaj Ile zarobi ochotnik WOT?

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego