19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 04:53 Publikacja: 18.04.2019 12:29
Borsuk Fot./HSW
Foto: Borsuk Fot./HSW
Najważniejszy dziś w armii badawczo-rozwojowy program Borsuk, opłacany z puli Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przeżywał niedawno finansowe turbulencje. Pesymiści przewidywali też, że zarządzone w MON wielkie oszczędzanie zbrojeniowego grosza na Patrioty może osłabić determinację decydentów z MON i włączyć hamulec dla strategicznego projektu. Na szczęście nic na to nie wskazuje. To dobrze, bo nowy polski bojowy wóz piechoty musi jak najszybciej trafić do służby by zastąpić w linii archaiczne rosyjskie „bewupy”.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Konsekwencje zostaną wyciągnięte - mówił minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz o czterech czynnych wojskowych, którzy w ubiegłym roku mieli doprowadzić do zaginięcia min przeciwczołgowych. Grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności. To w związku z tą sprawą - jak wyjaśnił szef MON - odwołany został także szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen dyw. Artur Kępczyński.
Szeregowy Daniel H., który pod wpływem alkoholu w Mielniku oddał strzały z karabinu, nie tylko został aresztowany, ale też usunięty z wojska. Być może to samo czeka żołnierza, z którym pił.
Szef BBN minister Jacek Siewiera odwiedził państwa nordyckie oraz bałtyckie, aby namawiać do wzmocnienia bezpieczeństwa NATO oraz UE nad Bałtykiem.
Szef Inspektoratu Wsparcia gen. dyw. Artur Kępczyński został odwołany ze stanowiska - podaje Ministerstwo Obrony Narodowej.
Utrzymanie obiektów Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego kosztuje budżet państwa ponad 20 mln zł – wynika z odpowiedzi udzielonej na zapytanie poselskie kontrowersyjnej posłanki udzielone przez wiceministra obrony Pawła Bejdę.
Ryzyko, które podjął gen. Jarosław Stróżyk, wskazując Macierewicza jako potencjalnego sprawcę „zdrady dyplomatycznej”, może obrócić się przeciwko niemu lub… wzmocnić państwo.
Liczba żołnierzy Wojska Polskiego wzrasta. Nowemu rządowi nie udało się jednak odwrócić trendu sporych odejść ze służby, który narastał za poprzedniej władzy. Najliczniej mundur zdejmują żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Właściciele i użytkownicy wieczyści obiektów budowlanych będą musieli zgłaszać je do ministra obrony narodowej - wynika z projektowanych przepisów prawa lotniczego, które 31 grudnia przyjął rząd. To zmiany, które mają poprawić bezpieczeństwo obywateli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas