Ostatecznie jednostkę zwodowano nazajutrz z użyciem dźwigu pływającego. Matką chrzestną została Monika Małyszko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 im. wadm. Józefa Unruga w Gdyni. W uroczystości wzięli udział: zastępca Inspektora Marynarki Wojennej – kadm. Krzysztof Zdonek, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, dowódca 3. Flotylli Okrętów w Gdyni kmdr Mirosław Jurkowlaniec i zaproszeni goście.

Budowę Gniewka rozpoczęto od cięcia blach 16 marca 2018 r., a jego stępkę położono 16 maja 2018 r. Jednostka trafi do Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Holowniki typu B860 zaprojektowały gdańskie NED Project Sp. z o.o. i Remontowa Marine Design & Consulting Sp. z o.o. Umowę na budowę serii sześciu jednostek tego typu podpisano ze stocznią 19 czerwca 2017, zaś zakończenie programu planowane jest w 2020 r. Koszt holowników wyniósł 283,5 mln złotych.

Te dość uniwersalne jednostki są przeznaczone do zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego realizowanego w portach i na morzu, wykonywania działań związanych z holowaniem, ewakuacją techniczną, wsparciem akcji ratowniczych, transportu ludzi i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń oraz podejmowania z wody torped. Klasa lodowa L1 pozwoli na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy lub na samodzielne pływanie w pokruszonym lodzie, co umożliwi ich normalną eksploatację na Bałtyku o każdej porze roku. Uciąg holowników wynosi ponad 35 T.

Czytaj także: AW101 na testach w Gdyni