Aktualizacja: 25.11.2024 00:20 Publikacja: 24.02.2021 16:54
Wizja artystyczna SNLE 3G zdradza zewnętrzne szczegóły konstrukcji, w tym usterzenie rufowe w kształcie litery X i pokrycie tłumiące. Fot./Naval Group.
Foto: Wizja artystyczna SNLE 3G zdradza zewnętrzne szczegóły konstrukcji, w tym usterzenie rufowe w kształcie litery X i pokrycie tłumiące. Fot./Naval Group.
Ustawa o planowaniu obronnym na lata 2019-2025 przewiduje, że cztery SNLE 3G (Sous-marins nucléaires lanceurs d’engins de 3e génération) zastąpią taką samą liczbę obecnie eksploatowanych jednostek tej klasy typu Le Triomphant. Stanie się to, gdy te zaczną być wycofywane ze służby począwszy od 2035 r.
W celu zapewnienia ciągłości działania FOST (Force océanique stratégique, pol. Strategiczne siły oceaniczne), stanowiących integralną część Force de frappe, a więc francuskich Sił Odstraszania, co najmniej jeden SNLE jest stale na patrolu bojowym.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Wojsko nie zareklamowało zimowych butów, ale prokurator wojskowy oskarżył producenta o oszustwo na gigantyczną kwotę. Sąd Okręgowy w Krakowie oczyścił go teraz z zarzutów.
Podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej opracowali aplikację, która wspiera działania żołnierzy wojska polskiego na granicy z Białorusią.
Bezzałogowy samolot X-65 CRANE, ze skrzydłami w kształcie rombu, ma wykonać pierwszy lot latem 2025 roku. Może oznaczać jedną z największych rewolucji w historii lotnictwa.
Chińscy naukowcy osiągnęli przełom w pracach nad nową metodą wykrywania okrętów podwodnych dzięki bardzo czułym nadprzewodzącym urządzeniom kwantowym. Amerykanom ciężko będzie się ukryć.
W USA powstaną anteny mikrofalowe do niszczenia dronów oraz innych zagrożeń powietrznych. Amerykańska armia zleciła firmie Raytheon, a dokładniej jej spółce zależnej RTX, zaprojektowanie i zbudowanie takiego mobilnego systemu obrony.
Roboty firmy Ghost Robotics nie tylko wspinają się, biegają czy pływają, można je także uzbroić i wysłać do walki. Armia izraelska kupiła trzy uzbrojone egzemplarze, które potrafią namierzać wroga nawet w nocy.
„Moc” – tak nazywa się wynalazek Pekinu, który może trafić do arsenału chińskiej armii lub agencji kosmicznej. Mowa o broni, która nie ma na celu niszczenia wrogich celów, lecz zdalne przejmowanie nad nimi kontroli czy przemieszczanie przedmiotów.
Holandia i Dania jako pierwsze przekażą nowoczesne zachodnie myśliwce F-16 dla Ukrainy. Sukcesu ukraińskiej kontrofensywie to jednak już nie zapewni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas