Aktualizacja: 23.11.2024 14:41 Publikacja: 03.02.2021 16:16
Wizja artystyczna autonomicznego bezzałogowego aparatu latającego projektu Spirit AeroSystems, który ma stać się bazą dla brytyjskiego programu Loyal Wingman. Fot./Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.
Foto: Wizja artystyczna autonomicznego bezzałogowego aparatu latającego projektu Spirit AeroSystems, który ma stać się bazą dla brytyjskiego programu Loyal Wingman. Fot./Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.
Celem programu jest budowa autonomicznego bezzałogowego aparatu latającego, który ma wspierać maszyny załogowe. Umowa ma wartość 30 mln funtów. W jej ramach ma zostać zakończony projekt techniczny i zbudowany prototyp maszyny. Prace zaplanowano na trzy lata.
Czytaj także: Sztuczna inteligencja Skyborg w służbie US Air Force
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Wojsko nie zareklamowało zimowych butów, ale prokurator wojskowy oskarżył producenta o oszustwo na gigantyczną kwotę. Sąd Okręgowy w Krakowie oczyścił go teraz z zarzutów.
Podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej opracowali aplikację, która wspiera działania żołnierzy wojska polskiego na granicy z Białorusią.
Bezzałogowy samolot X-65 CRANE, ze skrzydłami w kształcie rombu, ma wykonać pierwszy lot latem 2025 roku. Może oznaczać jedną z największych rewolucji w historii lotnictwa.
Chińscy naukowcy osiągnęli przełom w pracach nad nową metodą wykrywania okrętów podwodnych dzięki bardzo czułym nadprzewodzącym urządzeniom kwantowym. Amerykanom ciężko będzie się ukryć.
W USA powstaną anteny mikrofalowe do niszczenia dronów oraz innych zagrożeń powietrznych. Amerykańska armia zleciła firmie Raytheon, a dokładniej jej spółce zależnej RTX, zaprojektowanie i zbudowanie takiego mobilnego systemu obrony.
Roboty firmy Ghost Robotics nie tylko wspinają się, biegają czy pływają, można je także uzbroić i wysłać do walki. Armia izraelska kupiła trzy uzbrojone egzemplarze, które potrafią namierzać wroga nawet w nocy.
„Moc” – tak nazywa się wynalazek Pekinu, który może trafić do arsenału chińskiej armii lub agencji kosmicznej. Mowa o broni, która nie ma na celu niszczenia wrogich celów, lecz zdalne przejmowanie nad nimi kontroli czy przemieszczanie przedmiotów.
Holandia i Dania jako pierwsze przekażą nowoczesne zachodnie myśliwce F-16 dla Ukrainy. Sukcesu ukraińskiej kontrofensywie to jednak już nie zapewni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas