Nowe pociski przeciwokrętowe dla „Stratofortec”

Pentagon planuje przystosować bombowce B-52H Stratofortress do przenoszenia pocisków przeciwokrętowych typu AGM-158C LRASM (Long-Range Anti-Ship Missile).

Publikacja: 18.11.2019 15:29

Bombowiec B-1B zrzuca pocisk LRASM podczas testu przeprowadzonego 17 grudnia 2017 r. na poligonie mo

Bombowiec B-1B zrzuca pocisk LRASM podczas testu przeprowadzonego 17 grudnia 2017 r. na poligonie morskim Point Mugu w Kalifornii. Fot./Lockheed Martin.

Foto: Bombowiec B-1B zrzuca pocisk LRASM podczas testu przeprowadzonego 17 grudnia 2017 r. na poligonie morskim Point Mugu w Kalifornii. Fot./Lockheed Martin.

Pociski te znalazły się już na uzbrojeniu bombowców B-1B Lancer, natomiast ich integracja z myśliwcami pokładowymi F/A-18E/F Super Hornet nie została zrealizowana w zakładanym terminie.

W 2009 r. marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) wspólnie z agencją zaawansowanych projektów obronnych (DARPA) rozpoczęły prace nad pociskiem LRASM. Do programu przyłączyły się również siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF).

Czytaj także: Niska gotowość operacyjna największą bolączką US Air Force

Nowy pocisk miał przywrócić marynarce zdolność do atakowania celów powierzchniowych na dalekich dystansach. Zdolność tę utracono wraz z wycofaniem w latach 90. XX w. manewrujących pocisków przeciwokrętowych typu R/UGM-109B TASM (Tomahawk Anti-Ship Missile). Możliwości takich nie daje starzejąca się rodzina pocisków przeciwokrętowych typu AGM-84 Harpoon.

Nowy pocisk przeciwokrętowy

Opracowany przez firmę Lockheed Martin pocisk LRASM kontrukcyjnie opiera się na pocisku manewrującym typu AGM-158B JASSM-ER. LRASM jest pociskiem zdolnym do autonomicznego działania, a jego zasięg wynosi ok. 400 km. Pocisk wyposażono w zintegrowany system namierzania i naprowadzania na cel firmy BAE Systems. Jest to połączenie systemu GPS, naprowadzania bezwładnościowego (INS) oraz termowizyjnego czujnika elektro-optycznego (IIR – Imaging Infrared). System pozwala pociskowi na autonomiczne wyszukiwanie, rozpoznawanie i atakowanie celów w sytuacji, w której trzeba je odróżnić od obiektów nie będących celem ataku.

Czytaj także: US Air Force rozwijają koncepcję operacji z lotnisk wysuniętych

W sierpniu i w listopadzie 2013 r. odbyły się dwa pierwsze testy pocisków LRASM, które zakończyły się pełnym sukcesem. Przenoszone przez bombowce B-1B pociski precyzyjnie trafiły w symulowane cele morskie. Pociski samodzielnie odróżniały cele „wojskowe” od „cywilnych”.

""

Pocisk LRASM. Fot./Lockheed Martin

Foto: radar.rp.pl

W sierpniu 2015 r. pocisk LRASM trzymał oficjalne oznaczenie: AGM-158C.

W kwietniu 2017 r. po raz pierwszy LRASM zrzucił myśliwiec F/A-18F Super Hornet. Tego samego roku, w kwietniu i grudniu, przeprowadzono dwa testy z użyciem pocisków w finalnej, produkcyjnej wersji. Kolejne dwa seryjne LRASM zrzucił bombowiec B-1B podczas testu przeprowadzonego 23 maja 2018 r. na poligonie morskim Point Mugu w Kalifornii. W styczniu 2019 r. Lockheed Martin otrzymał wart 172 mln dol. kontrakt na produkcję i dostawę 50 sztuk LRASM (w ramach drugiej transzy produkcyjnej).

Czytaj także: US Navy zamawia samoloty wczesnego ostrzegania

Do przenoszenia pocisków LRASM w pierwszej kolejności miały zostać przystosowane bombowce B-1B oraz samoloty myśliwskie F/A-18E/F, a następnie również myśliwce F-35A/B/C. LRASM mają też znaleźć się na uzbrojeniu niszczycieli klasy DDG-51 oraz krążowników klasy CG-47, które wystrzeliwać je będą z pionowych silosów okrętowych typu Mk 41 VLS (Vertical Launch System). W grudniu 2018 r. pociski LRASM weszły na uzbrojenie bombowców B-1B osiągając wstępną gotowość operacyjną (IOC – Initial Operational Capability).

Pociski LRASM w US Navy i US Air Force

Wprowadzenie pocisków na uzbrojenie myśliwców F/A-18E/F miało zostać zrealizowane do końca września 2019 r., jednakże proces ten napotkał pewne opóźnienie. Marynarka zapewnia jednak, że integracja pocisków z samolotami myśliwskimi F/A-18E/F Super Hornet ma zostać przeprowadzona do końca bieżącego roku.

Czytaj także: Nowy śmigłowiec ratownictwa bojowego dla US Air Force

Tymczasem siły powietrzne rozpoczęły warty 10 mln dolarów program integracji pocisków LRASM z bombowcami B-52H. Proces ten nie powinien napotkać większych problemów.B-52H przystosowano już do przenoszenia bliźniaczych pocisków AGM-158A JASSM i AGM-158B JASSM-ER.

""

Pocisk LRASM. Fot./Lockheed Martin

Foto: radar.rp.pl

Pojedynczy B-52H może przenosić w luku bombowym, na tzw. konwencjonalnej wyrzutni rewolwerowej (CRL – Conventional Rotary Launcher), do dwudziestu pocisków JASSM/JASSM-ER. Dodatkowo, na dwóch pylonach podskrzydłowych B-52H można podwiesić kolejne 12 pocisków. Dla porównania: bombowiec B-1B może przenosić w swoich lukach bombowych do 24 pocisków JASSM/JASSM-ER lub LRASM. Przystosowanie B-52H do przenoszenia pocisków LRASM zapewni Pentagonowi kolejną platformę dalekiego zasięgu zdolną do wykonywania działań przeciwokrętowych np. na rozległych obszarach Pacyfiku.

Czytaj także: Nowe okrętowe pociski przeciwlotnicze bliżej seryjnej produkcji

Wykonywanie zadań morskich przez B-52 nie jest niczym nowym. Na początku lat 70. XX w. B-52 przystosowano do zrzucania min morskich. Bombowce wciąż wykorzystywane są w tej roli – obecnie testowana jest możliwość przenoszenia przez B-52H min szybujących typu GBU-62 Quickstrike ER. Z kolei w latach 80. bombowce B-52G uzbrojono w pociski przeciwokrętowe typu AGM-84 Harpoon. Załogi bombowców cały czas szkolą się w wykonywaniu zadań morskich. Bombowce B-52H dają w tym zakresie olbrzymie możliwości, gdyż ich promień bojowy wynosi ponad 7 tys. km.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego