Seahawk dozbrojony w pociski Kongsberga

Odpalenie pocisku AGM-119B ze śmigłowca Seahawk. Fot. US Navy/Mate 2nd Class Lisa Aman.

Podczas wystawy Sea Air Space Exhibition 2019 oficjalnie poinformowano o aktualnie realizowanym procesie integracji śmigłowców morskich Lockheed Martin/Sikorsky MH-60R Seahawk w norweskie przeciwokrętowe pociski kierowane Naval Strike Missile (NSM).

W projekcie integracji pocisków NSM, poza producentem śmigłowca i integratorem jego wyposażenia, biorą udział Raytheon Missile Systems i Kongsberg Defence and Aerospace.

Pociski dotąd odpalane były z pokładów okrętów i wyrzutni lądowych. Pierwszym ich użytkownikiem jest Morska Jednostka Rakietowa Marynarki Wojennej. Na NSM bazuje także lotniczy pocisk JSM, przeznaczony do wielozadaniowych samolotów bojowych, który może być przenoszony m.in. w komorach uzbrojenia samolotów F-35.

Podczas wystawy Sea Air Space Exhibition 2019 Raytheon i Kongsberg zaprezentowały model śmigłowca z podwieszonymi na standardowych belkach BRU-14 po obu stronach kadłuba dwoma pociskami NSM w wersji HL (Helicopter). Taką konfigurację uzbrojenia zaproponowano lotnictwu morskiemu Indii, które zamierza kupić Amerykanów śmigłowce MH-60R Seahawk – Departament Stanu USA na początku kwietnia wyraził zgodę na sprzedaż do tego kraju 24 MH-60R wraz z pakietem wyposażenia dodatkowego i uzbrojenia za maksymalną kwotę 2,6 mld dolarów. Rząd Indii chciałaby podpisać umowę jak najszybciej, żeby dostawa maszyn mogła zakończyć się już w 2024 r.

NSM jest oferowany także Siłom Zbrojnym Stanów Zjednoczonych. Rozważany jest m.in. jako uzbrojenie okrętów klasy LCS, a US Navy aktualnie testuje także system w wersji lądowej, w której jako pojazd bazowy wyrzutni wykorzystano samochód ciężarowy Oshkosh HEMTT 8×8.

NSM nie będzie pierwszym pociskiem Kongsberga zintegrowanym ze śmigłowcem Seahawk. Pod koniec lat 80. ub. wieku zrealizowano taki proces w przypadku pocisku przeciwokrętowego Penguin Mk 2, który w 1994 r. wprowadzono do uzbrojenia US Navy jako AGM-119B. Amerykańskie zamówienia na te pociski nie były jednak duże i objęły niewiele ponad 100 sztuk.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

RSN Fearless

Wodowanie RSN Fearless

26 stycznia w stoczni ST Engineering w Singapurze odbyła się uroczystość wodowania wielozadaniowej korwety ...

Francuzi dokupują Caracale

Airbus podpisał umowę dotyczącą dostarczenia lotnictwu wojskowemu dodatkowego śmigłowca wielozadaniowego H225M Caracal. Śmigłowiec trafi ...

Wynalazki przydatne również na Ziemi

Odżywki w proszku, pompki do serca, czujniki gazu i dymu, urządzenia bezprzewodowe czy skanery ...