Rakiety, satelity, drony. IAI kusi technologiami

Największa firma zbrojeniowa Izraela – Israel Aerospace Industries – proponuje Polsce współpracę w dziedzinie technologii rakietowych.

Publikacja: 12.04.2019 12:00

IAI Fot./Bloomverg

IAI Fot./Bloomverg

Foto: IAI Fot./Bloomverg

– Jesteśmy gotowi współdziałać z waszym przemysłem. Zwłaszcza przy planowanej budowie tarczy powietrznej krótkiego zasięgu „Narew” – deklaruje IAI.

Polskich dziennikarzy wizytujących na początku kwietnia fabryki broni pod Tel Awiwem przekonywano, że IAI dysponuje pełnym know-how do budowy zintegrowanych zestawów obrony przeciwlotniczej. Flagowym przykładem jest Barak MX operujących na dystansie 35 km – 70 – 150 km. Izraelski system wykorzystuje całe spektrum precyzyjnej amunicji w tym kierowanych rakiet antybalistycznych.

Czytaj także: Israel Sharon: Zależy nam, by w Warszawie dostrzeżono możliwości zbrojeniowej współpracy

Warto także podkreślić, że strona izraelska nie widzi przeszkód, by produkować rakietową broń nie tylko dla własnych armii, ale także na rynki trzecie. IAI, choć się tym otwarcie nie chwali, eksportuje rakietowe systemy do kilkunastu krajów. Izraelską broń można spotkać od Ameryki Południowej po armie kilku państw byłego ZSRR.

Współpraca z polskim przemysłem to także spore korzyści dla izraelskiej spółki. Tel Awiw nie ma dostępu do wielu światowych rynków. Polski producent, co nieoficjalnie przyznają sami Izraelczyk, może nie mieć takich problemów.

Dostęp do unikatowych rozwiązań IAI

Niezależni polscy eksperci twierdzą, że decydentów z naszego MON powinny zainteresować oferty napływające z Tel Awiwu. Powyższa retoryka podparta jest solidnymi argumentami. Izraelskie systemy są wyraźnie tańsze od amerykańskich. Dodatkowo, co jest nie mniej ważne, produkujące je firmy posiadają pełną własność intelektualną do produktu.Posiadają również możliwość suwerennego eksportu precyzyjnej broni.

– A to kluczowa sprawa gdy chce się rozwijać u siebie licencyjną produkcję – mówi Michał Likowski szef fachowego pisma Raport WTO.

Czytaj także: Izraelskie rakiety dla polskich zestawów Patriot

– Oznacza to, że przy pozyskiwaniu wrażliwych technologii nie trzeba pokonywać wyjątkowo restrykcyjnych barier, jakie chronią najnowocześniejsze rozwiązania z USA – mówi Likowski.

Redaktor Raportu dodaje, że w transakcjach z Izraelem możemy liczyć także na inne korzyści. Mowa m.in. o dostępie do technologii produkcji precyzyjnej amunicji czołgowej 120 mm. Mowa także o pociskach naprowadzanych dla zestawów Langusta z HSW – czterdziestolufowych wyrzutni rakiet o zasięgu 40 km.

Czytaj także: Rekordowe przychody HSW dzięki ogromnym zamówieniom

Pole współpracy może też otworzyć dostęp do izraelskich rozwiązań w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych.

Lora nie dla Homara

Jeszcze niedawno IAI, w konsorcjum z innymi izraelskimi firmami, oferował własne rozwiązania przy budowie polskich zestawów rakietowych w ramach programu Homar. Firma oferowała dalekosiężny oręż dla wojsk lądowych, wyposażony w rakiety Lora (Long Range Artillery) o zasięgu ponad 300 km.

Precyzyjnie naprowadzane wojskowym systemem GPS pociski Lora wyposażone są w kilka rodzajów głowic bojowych o wadze 240 kg każda. Broń doskonale nadaje się do rażenia szczególnie ważnych celów. Centra dowodzenia, miejsca wojskowej koncentracji, stanowiska rakiet czy instalacje infrastruktury krytycznej takie jak ośrodki łączności czy elektrownie wroga to zaledwie kilka przykładów. System z powodzeniem można także wykorzystać do neutralizowania okrętów.

Ostatecznie jednak MON i Polska Grupa Zbrojeniowa zdecydowały się wybrać na partnera w rozwijaniu rakietowego Homara amerykański koncern Lockheed Martin i jego wyrzutnie HIMARS. Izraelczycy przełknęli porażkę i przygotowali dla PGZ nowe oferty.

Czytaj także: Polska podpisała umowę na dostawy systemu rakietowego HIMARS

– Wielka szkoda, że do współpracy przy programie Homar nie doszło, Oferta technologicznej współpracy szła wyjątkowo daleko. To nie zdarza się często w przypadku najbardziej zaawansowanych i najnowszych technologii obronnych – mówili Izraelczycy na początku kwietnia przedstawicielom prasy z Polski.

Szpiegowanie z Kosmosu

Teraz wśród najświeższych propozycji jest współpraca w dziedzinie dronów – samobójców. Tzw. amunicji krążąca, która jest w stanie namierzać i obezwładniać radary obrony przeciwlotniczej wroga.

Z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa szczególnie atrakcyjna wydaje się cała sfera ew. współdziałania przy rozwoju rozpoznania satelitarnego. Izraelczycy już dwie dekady temu postawili na technologie kosmiczne. W ten sposób są w stanie obserwować sytuację we własnym regionie i strefach z których może nadejść zagrożenie. Szefowie IAI zapewniają, że Izrael jest gotów podzielić się z Polską technologiami. Mowa przede wszystkim o systemach obrazowego rozpoznania, czy strategicznego, wczesnego ostrzegania z wykorzystaniem na kosmicznych platformach szpiegowskich systemów radarowych czy fotograficznych.

Czytaj także: Indie mają broń przeciw satelitom

IAI jest też gotowa podzielić się wiedzą i doświadczeniem w adaptowaniu cywilnych samolotów do celów wojskowych. Firma ma duże doświadczenie w dostosowywaniu ich do roli np. latających cystern, przystosowanych do tankowania bojowych statków powietrznych w locie.

Michał Likowski, redaktor Raportu dodaje, że w transakcjach z Izraelem moglibyśmy liczyć także na inne korzyści. Mowa m.in. dostępie do technologii potrzebnych do unowocześnienia czołgów starszej generacji. Izrael mógłby także podzielić się wiedzą na temat modernizacji śmigłowców szturmowych rosyjskiej konstrukcji. Polem interesującej kooperacji mógłby być też rozwój lądowych pojazdów bezzałogowych.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego