Niemieckie Tornado kończą służbę w Jordanii

Samolot uderzeniowy Panavia Tornado IDS Luftwaffe w locie. Fot./Bundeswehr.

Pod koniec miesiąca zakończy się misja należących do Luftwaffe samolotów uderzeniowych Panavia Tornado IDS, które obecnie stacjonują na terytorium Jordanii i operują m.in. nad Syrią i Irakiem.

Powodem tego kroku są zmiany w mandacie kontyngentu Bundeswehry działającego na Bliskim Wschodzie.

Niemieckie Tornado od 2015 r. wykonują loty rozpoznawcze nad zapalnymi rejonami Bliskiego Wschodu na rzecz koalicji walczącej w fundamentalistami islamskimi. Początkowo stacjonowały w Turcji, a później przeniesiono je do Jordanii, na lotnisko Szachid Mwaffak. Misja miała zakończyć się pod koniec października 2019 r., ale została przedłużona o pół roku na prośbę Stanów Zjednoczonych. Niemieckie Tornado mają zastąpić samoloty włoskiego lotnictwa, jednak dotychczas brak informacji o przygotowaniu stosownego kontyngentu przez Rzym.

Misja na Bliskim Wschodzie jest kolejną, którą realizują załogi Tornado należących do Luftwaffe. Wcześniej operowały nad  Afganistanem (od 2007 r.), a w latach 90. nad Bałkanami. Poza operacją Allied Force w 1999 r., były to wyłącznie misje o charakterze rozpoznawczym.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Chlebowozy z Siemianowic Śląskich

Regionalna Baza Logistyczna z Wrocławia rozstrzygnęła przetarg na zakup dla pododdziałów logistycznych Wojska Polskiego ...

Jak zmarnowano okazję na pokój w Afganistanie

Amerykanie mogli zakończyć wojnę w Afganistanie pokojem z talibami zarówno za kadencji Busha jak ...

Brytyjki lotniskowiec wyszedł w morze

Lotniskowiec HMS Prince of Wales opuścił stocznię w Rosyth w Szkocji. Okręt rozpoczął pierwszą ...