Niemieckie Tornado kończą służbę w Jordanii

Samolot uderzeniowy Panavia Tornado IDS Luftwaffe w locie. Fot./Bundeswehr.

Pod koniec miesiąca zakończy się misja należących do Luftwaffe samolotów uderzeniowych Panavia Tornado IDS, które obecnie stacjonują na terytorium Jordanii i operują m.in. nad Syrią i Irakiem.

Powodem tego kroku są zmiany w mandacie kontyngentu Bundeswehry działającego na Bliskim Wschodzie.

Niemieckie Tornado od 2015 r. wykonują loty rozpoznawcze nad zapalnymi rejonami Bliskiego Wschodu na rzecz koalicji walczącej w fundamentalistami islamskimi. Początkowo stacjonowały w Turcji, a później przeniesiono je do Jordanii, na lotnisko Szachid Mwaffak. Misja miała zakończyć się pod koniec października 2019 r., ale została przedłużona o pół roku na prośbę Stanów Zjednoczonych. Niemieckie Tornado mają zastąpić samoloty włoskiego lotnictwa, jednak dotychczas brak informacji o przygotowaniu stosownego kontyngentu przez Rzym.

Misja na Bliskim Wschodzie jest kolejną, którą realizują załogi Tornado należących do Luftwaffe. Wcześniej operowały nad  Afganistanem (od 2007 r.), a w latach 90. nad Bałkanami. Poza operacją Allied Force w 1999 r., były to wyłącznie misje o charakterze rozpoznawczym.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wsparcie dla południowokoreańskich Global Hawków

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wydał zgodę na potencjalną sprzedaż Republice Korei pakietu usług wsparcia ...

Najnowszy brazylijski samolot trafił do klienta

Embraer przekazał Siłom Powietrznym Brazylii pierwszy seryjny samolot transportowy KC-390. Powyższe wydarzenie stanowi początek dostaw. ...

Polska podpisała umowę na dostawy systemu rakietowego HIMARS

Międzyrządowa umowa na dostawy 20 wyrzutni artyleryjskiego systemu rakietowego HIMARS produkcji amerykańskiego giganta zbrojeniowego ...