Aktualizacja: 21.11.2024 12:32 Publikacja: 30.11.2022 14:17
Słowacja przekazała ostatnie spośród 30 BVP-1 Ukrainie, w zamian za co otrzyma od Niemiec 15 czołgów Leopard 2A4.
Foto: MO SR
Dostawa tych wozów miała nastąpić „w ostatnich dniach", jak dowiadujemy się z komunikatu opublikowanego przez słowacki resort obrony. Pojazdy te zostały przekazane na mocy umowy dwustronnej zawartej z Republiką Federalną Niemiec w ramach mechanizmu Ringtausch. Słowacja w zamian za leciwe pojazdy, będące czechosłowacką licencyjną odmianą BMP-1, otrzyma również niemłode, ale jednak znacznie bardziej użyteczne czołgi Leopard 2A4.
Minister obrony Republiki Słowackiej Jaroslav Naď podkreślił, że „czołgi te znacząco wzmocnią słowacki batalion pancerny, który spełni kolejny warunek budowy ciężkiej brygady zmechanizowanej w ramach zobowiązań wobec NATO". Współpraca ta ma być, zdaniem ministra, korzystna dla wszystkich zaangażowanych stron. Naď podziękował za pomocą swojego profilu na Twitterze minister obrony Republiki Federalnej Niemiec Christine Lambrecht za „doskonałą współpracę". Pierwszy czołg trafi na Słowację w grudniu br., kolejne będą dostarczane przez cały rok 2023, po jeden-dwa na miesiąc ‒ łącznie będzie ich 15. Wzmocnienie to pozwoli na podwojenie liczby czołgów w batalionie stacjonującym w Trebišovie, który wchodzi w skład 2. Brygady Zmechanizowanej.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
Coraz szybciej rosną ceny w Rosji. Ze 100 towarów znajdujących się w koszyku konsumenckim Rosstatu (urzędu statystycznego) ponad 80 z nich drożeje „dramatycznie".
Ryzyko eskalacji w wojnie Rosji z Ukrainą jest „większe niż kiedykolwiek” - ostrzega minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky.
Wilno zainwestuje prawie 11,2 mln euro w rozbudowę fabrykę broni Giraites, co podwoi jej moce produkcyjne. W połowie roku rząd podpisał umowę z niemieckim Rheinmetall na budowę nowych zakładów amunicji, a we wrześniu z amerykańskim gigantem technologii obronnej Northrop Grumman International Trading.
Kreml chciałby pokroić sąsiada na trzy części: jedną bezpośrednio dla siebie, jedną zwasalizowaną i jedną z którą nie wie co robić. Proponuje więc wciągnąć innych.
Na Ukrainę w nocy miał spaść rosyjski pocisk międzykontynentalny - wynika z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas