Aktualizacja: 22.02.2025 05:06 Publikacja: 30.11.2022 14:17
Słowacja przekazała ostatnie spośród 30 BVP-1 Ukrainie, w zamian za co otrzyma od Niemiec 15 czołgów Leopard 2A4.
Foto: MO SR
Dostawa tych wozów miała nastąpić „w ostatnich dniach", jak dowiadujemy się z komunikatu opublikowanego przez słowacki resort obrony. Pojazdy te zostały przekazane na mocy umowy dwustronnej zawartej z Republiką Federalną Niemiec w ramach mechanizmu Ringtausch. Słowacja w zamian za leciwe pojazdy, będące czechosłowacką licencyjną odmianą BMP-1, otrzyma również niemłode, ale jednak znacznie bardziej użyteczne czołgi Leopard 2A4.
Minister obrony Republiki Słowackiej Jaroslav Naď podkreślił, że „czołgi te znacząco wzmocnią słowacki batalion pancerny, który spełni kolejny warunek budowy ciężkiej brygady zmechanizowanej w ramach zobowiązań wobec NATO". Współpraca ta ma być, zdaniem ministra, korzystna dla wszystkich zaangażowanych stron. Naď podziękował za pomocą swojego profilu na Twitterze minister obrony Republiki Federalnej Niemiec Christine Lambrecht za „doskonałą współpracę". Pierwszy czołg trafi na Słowację w grudniu br., kolejne będą dostarczane przez cały rok 2023, po jeden-dwa na miesiąc ‒ łącznie będzie ich 15. Wzmocnienie to pozwoli na podwojenie liczby czołgów w batalionie stacjonującym w Trebišovie, który wchodzi w skład 2. Brygady Zmechanizowanej.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
W poniedziałek w zabytkowym Pałacu Savarin w centrum Pragi zostanie otwarte nowe Muzeum Alfonsa Muchy. Ikony europejskiej secesji.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Mark Rutte mówi, że od 2022 roku wydatki na obronność europejskich krajów NATO i Kanady wzrosły o 700 mld euro, ale - jak zaznaczył - to nie wystarczy.
Spotkanie z sekretarzem Marco Rubio potwierdziło trwałość sojuszu polsko-amerykańskiego i świetne stosunki dwustronne między USA a Polską - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski podczas krótkiej konferencji po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Markiem Rubio.
W przededniu trzeciej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę Stany Zjednoczone dają do zrozumienia, że mogą zaprzestać międzynarodowych starań o ściganie Rosji za tę napaść. Chcą też zaproszenia Rosji z powrotem do "cywilizowanego świata".
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił swojemu gabinetowi przygotowanie się na powrót zachodnich firm na rosyjski rynek. Jak zaznaczył, krajowi producenci mają posiadać nad nimi „pewne korzyści” w ramach odwetu za sankcje.
Miałem bardzo dobre rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, ale nie miałem tak dobrych rozmów z Ukrainą - powiedział prezydent Donald Trump podczas przemówienia do dwupartyjnej grupy gubernatorów w Białym Domu.
W Muzeum Prado ruszyła wyjątkowa wystawa prac El Greco. Pierwszy raz od ponad 100 lat można w jednym miejscu obejrzeć aż osiem dzieł słynnego XVI-wiecznego artysty.
Krystyna Piórkowska przekazała do Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie ponad półmetrowy srebrny puchar, który wylicytowała na aukcji w paryskim domu Christie’s.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas