Aktualizacja: 12.05.2025 13:10 Publikacja: 29.11.2022 13:43
Przykład współczesnego fińskiego zimowego umundurowania. Uwagę zwracają słynne fińskie kalosze, do których można podpiąć wojskowe narty biegowe.
Foto: Puolustusvoimat – Försvarsmakten
Euronews największą uwagę zwraca na sprawę zimowych mundurów polowych, których wojskom Kijowa ma brakować. Zarazem pod względem wartości ma to być najhojniejszy pakiet pomocy wojskowej przekazany dotąd przez Sztokholm i Helsinki.
Zgodnie z informacjami podanymi przez Euronews, będzie to 10. pakiet pomocy wojskowej od rządu Finlandii. Jego wartość ma wynosić 55,6 mln euro, co łącznie daje 160,4 mln euro materialnej fińskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, licząc od 24 lutego br. Powyższe wartości to oficjalne dane rządu Finlandii. Z przyczyn bezpieczeństwa, dokładny spis pozycji fińskiego pakietu, szczegóły dostaw itd. nie będą ujawnione. Fiński rząd twierdzi, że pomoc materialna jest wynikiem dwustronnych ustaleń ukraińsko-fińskich. Finlandia bierze pod uwagę ukraińskie potrzeby, jednocześnie nie osłabia własnego potencjału wojskowego. Natomiast w przypadku najnowszego pakietu, głównym imperatywem jest zima – ta klimatyczna zresztą już rozpoczęła się w tej części kontynentu. Euronews cytuje następnie fińskiego historyka wojskowości, który zgaduje, że chodzi przede wszystkim o: zimowe polowe mundury maskujące, bieliznę, skarpety, śpiwory i namioty z piecykami-kozami.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwi...
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposaż...
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedzia...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii k...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas