Niemiecko-szwajcarski spór o 35 mm amunicję dla Ukrainy

Internetowy portal tygodnika „Der Spiegel" podał, że niemiecka minister obrony Christine Lambrecht ponowiła na szczeblu międzyrządowym naciski na Szwajcarię, aby ta odeszła od zasady neutralności i zmieniła zdanie odnośnie dostaw 35 mm amunicji, która byłaby przeznaczona dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Publikacja: 03.11.2022 11:28

Amunicja 35×228 mm do przekazanych przez Niemcy Ukrainie samobieżnych przeciwlotniczych zestawów art

Amunicja 35×228 mm do przekazanych przez Niemcy Ukrainie samobieżnych przeciwlotniczych zestawów artyleryjskich Flakpanzer Gepard ma nadal być przedmiotem niemiecko-szwajcarskiego sporu. Na zdjęciu jeden z tych zestawów gdzieś na froncie.

Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Jak podaje „Der Spiegel", niemiecka minister obrony wysłała do swojej szwajcarskiej odpowiedniczki Violi Amherd oficjalny list, dotyczący wydania zgody na dostawę amunicji. Autorzy artykułu twierdzą, że znają treść listu wysłanego przez Lambrecht. Wpłynięcie takiego pisma potwierdzają też publikacje mediów szwajcarskich. Amunicja 35×228 mm jest (czy miałaby być) przeznaczona do samobieżnych artyleryjskich systemów przeciwlotniczych FlakPz Gepard, przekazanych Ukrainie przez RFN prawie pół roku temu. Jak widać, przez ten czas nie udało się niemieckiemu rządowi zapewnić dostaw amunicji do nich. Lambrecht ma argumentować, że dostawy amunicji nie łamią statusu neutralności Szwajcarii, gdyż naboje będą przeznaczone do celów wyłącznie defensywnych, na południu Ukrainy (faktycznie, materiał foto i wideo potwierdza, że Gepardy trafiły w okolice Odessy), do ochrony portów, z których płynie ukraińskie zboże o „światowym humanitarnym znaczeniu" (wg danych ONZ ok. 65 proc. ukraińskiego zboża jest eksportowane drogą lądową tylko do Unii Europejskiej, z czego ok. ⅔ dostaw to zboże paszowe) itd.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego