Aktualizacja: 05.02.2025 09:43 Publikacja: 03.11.2022 11:28
Amunicja 35×228 mm do przekazanych przez Niemcy Ukrainie samobieżnych przeciwlotniczych zestawów artyleryjskich Flakpanzer Gepard ma nadal być przedmiotem niemiecko-szwajcarskiego sporu. Na zdjęciu jeden z tych zestawów gdzieś na froncie.
Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy
Jak podaje „Der Spiegel", niemiecka minister obrony wysłała do swojej szwajcarskiej odpowiedniczki Violi Amherd oficjalny list, dotyczący wydania zgody na dostawę amunicji. Autorzy artykułu twierdzą, że znają treść listu wysłanego przez Lambrecht. Wpłynięcie takiego pisma potwierdzają też publikacje mediów szwajcarskich. Amunicja 35×228 mm jest (czy miałaby być) przeznaczona do samobieżnych artyleryjskich systemów przeciwlotniczych FlakPz Gepard, przekazanych Ukrainie przez RFN prawie pół roku temu. Jak widać, przez ten czas nie udało się niemieckiemu rządowi zapewnić dostaw amunicji do nich. Lambrecht ma argumentować, że dostawy amunicji nie łamią statusu neutralności Szwajcarii, gdyż naboje będą przeznaczone do celów wyłącznie defensywnych, na południu Ukrainy (faktycznie, materiał foto i wideo potwierdza, że Gepardy trafiły w okolice Odessy), do ochrony portów, z których płynie ukraińskie zboże o „światowym humanitarnym znaczeniu" (wg danych ONZ ok. 65 proc. ukraińskiego zboża jest eksportowane drogą lądową tylko do Unii Europejskiej, z czego ok. ⅔ dostaw to zboże paszowe) itd.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 4 na 5 lutego rosyjskie drony atakowały m.in. Kijów i Charków. W Charkowie doszło do eksplozji, alarm powietrzny w Kijowie trwał prawie sześć godzin.
Pod względem wydatków na obronność Polska stała się liderem w NATO. Główne powody takiego stanu rzeczy to chęć utrzymania bliskich relacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz odstraszanie Rosji – powiedział minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wysłannik Donalda Trumpa ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff odniósł się do deklaracji Donalda Trumpa, który ogłosił, że USA chcą przejąć kontrolę nad Strefą Gazy. - Lepsze życie niekoniecznie musi być związane z przestrzenią fizyczną, w której obecnie się znajdujesz - stwierdził.
Tak jak mówimy, że nie można decydować o Ukrainie bez Ukrainy, tak samo nie można decydować o Palestynie bez Palestyńczyków. Takie jest stanowisko Polski - powiedział wiceminister Andrzej Szejna, odnosząc się do deklaracji Donalda Trumpa, który niespodziewanie ogłosił, że USA zamierzają przejąć kontrolę nad Strefą Gazy.
Członkostwo w unii walutowej Europy oznacza, że trzeba zrobić więcej dla wzajemnej obrony.
Arabia Saudyjska nie nawiąże relacji dyplomatycznych z Izraelem, jeśli nie dojdzie do stworzenia państwa palestyńskiego obejmującego Strefę Gazy i Zachodni Brzeg - oświadczyło saudyjskie MSZ.
Donald Trump podpisał memorandum, które przewiduje, że jego administracja podejmie działania zmierzające do wywarcia „maksymalnej presji” na Iran i zmniejszenia eksportu irańskiej ropy do zera, by przeciwdziałać pozyskaniu przez Teheran broni atomowej.
W marcu 2025 r. właściciele warszawskich nieruchomości dowiedzą się, czy projektowany plan ogólny ogranicza możliwości ich zabudowy. Podobnie może być w innych gminach. Czy jeśli w wyniku uchwalenia planu ogólnego, grunty stracą na wartości, właściciele będą mieli prawo do odszkodowania?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas