Litewskie spory odnoście pomocy wojskowej dla Ukrainy

Litewski państwowy portal informacyjny LRT podał, że szef Sztabu Generalnego Litewskich Sił Zbrojnych gen. por. Waldemar Rupsys zaoponował przeciw kolejnym ewentualnym darowiznom kluczowych systemów uzbrojenia Ukrainie, gdyż upośledzi to zdolności bojowe litewskiego wojska.

Publikacja: 03.11.2022 10:48

Armatohaubice samobieżne PzH 2000 Litewskich Sił Zbrojnych.

Armatohaubice samobieżne PzH 2000 Litewskich Sił Zbrojnych.

Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litewskiej

Portal informacyjny LRT (czyli litewskiego państwowego radia i telewizji) dość nieoczekiwanie ujawnił, że w litewskich kręgach władzy są istotne różnice odnośnie rozmiarów pomocy wojskowej, jakiej rząd Litwy powinien udzielać Ukrainie, zwłaszcza jeśli chodzi o przekazywanie liniowego uzbrojenia Litewskich Sił Zbrojnych. LRT podaje, że gen. por. Waldemar Rupsys zapowiedział zgłoszenie swojego sprzeciwu na najbliższym posiedzeniu litewskiej Rady Obrony Państwa odnośnie zapowiedzianych przez rząd kolejnych darowizn dla Ukrainy, tym razem obejmujących 155 mm armatohaubice samobieżne PzH 2000 i rakietowe systemy przeciwlotnicze NASAMS. Cytowany przez LRT Rupsys publicznie powiedział, że dalsze uszczuplanie arsenałów litewskiego wojska osłabi lub wręcz uniemożliwi wykonanie założonych na wypadek wojny działań bojowych. I w związku z tym Litwa powinna rozważyć inne formy wsparcia Ukrainy w miejsce kolejnych dostaw broni. Według Rupsysa te mogą być tylko możliwe, gdy w to miejsce będzie kupione nowe uzbrojenie. Generał dodał także, że Litwa ma też zobowiązania w ramach NATO, w tym te dotyczące zadeklarowanego wystawienia oddziałów do działań sojuszniczych, wliczając w to odpowiednie uzbrojenie, m.in. artylerię polową i systemy obrony przeciwlotniczej.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką