Aktualizacja: 05.11.2024 00:28 Publikacja: 11.10.2022 17:45
Rząd Niemiec deklaruje rychłe dostarczenie Siłom Zbrojny Ukrainy pierwszej jednostki ogniowej przeciwlotniczego systemu rakietowego IRIS-T SLM.
Foto: Diehl Defence
Informacja została przekazana w czasie konferencji prasowej potępiającej rosyjskie ataki rakietowe na ukraińskie miasta, do których doszło 10 października. W ramach pomocy wojskowej Ukrainie rząd Republiki Federalnej Niemiec dostarczył wcześniej 30 samobieżnych artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Gepard, 500 przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Stinger i 2700 przeciwlotniczych zestawów rakietowych 9K32M Strieła-2M (część bezużytecznych). Kolejnym etapem pomocy w obszarze obrony przeciwlotniczej mają być cztery jednostki ogniowe systemu rakietowego krótkiego zasięgu IRIS-T SLM. Pierwsza z nich ma trafić na Ukrainę „w ciągu najbliższych dni", kolejna przed końcem tego roku, zaś dwie kolejne w 2023 r. IRIS-T SLM, ze względu na swoje możliwości, może zabezpieczać elementy infrastruktury krytycznej bądź zostać rozlokowany na zapleczu linii frontu, gdzie może służyć do ochrony wojsk ukraińskich przed zagrożeniem ze strony rosyjskiego lotnictwa i bezzałogowców.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W powietrznym ataku na Charków, do którego doszło późnym wieczorem 3 listopada, rannych zostało kilkanaście osób.
Rosyjskie koncerny naftowe doświadczają coraz większych trudności w remontach rafinerii wyposażonych w urządzenia i technologie z importu. Trzy rafinerie, w tym jedna z największych, należąca do Łukoilu, przedłużyły postoje remontowe aż do grudnia.
Francuskie Biuro Badania Katastrof w Ruchu Lądowym BEA-TT ujawniło w raporcie przyczynę pożaru dwóch elektrycznych autobusów w Paryżu. Będą zmiany w przepisach homologacyjnych.
Rodzima elektronika jest w stanie wejść na rynek chiński, choć Polacy są przyzwyczajeni do odwrotnego kierunku handlu. Cyfrowe narzędzie spółki Vasco Electronics ma pomóc przełamać bariery biznesowe w Azji.
W najbliższych tygodniach rodzimy przemysł obronny powinien podpisać kilka dużych kontraktów wartych miliardy złotych. Chodzi m.in. o wozy bojowe Borsuk. Kończą się także negocjacje w sprawie zakupu czołgów K2.
Dziennikarze Radia Swoboda dotarli do dokumentu, w którym 11 dni po rozpoczęciu inwazji Rosja zaproponowała Kijowowi "porozumienie pokojowe", a który uczyniłby z Ukrainy marionetkowy twór całkowicie podporządkowany Moskwie.
Znany historyk, niemcoznawca stanie na czele Instytutu Pileckiego.
Prawie trzy czwarte Rosjan nie wie, co oznacza święto wprowadzone przez Władimira Putina. Ale świętują.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas